Peste 1.000 de persoane au murit din cauza caniculei în iulie, într-o țară din Europa. Autoritățile au postat date alarmante. Este o creștere considerabilă față de aceeași lună a anului trecut.
Este vorba despre Spania, unde mai mult de 1.000 de decese pot fi atribuite caniculei care a făcut ravagii luna trecută. Aceasta reprezintă o creștere de peste 50% față luna iulie a anului 2024, după cum arată datele colectate de un institut public, potrivit AFP, citează news.ro.
Mai exact, este vorba despre 1.060 de decese, “cu 57% mai mult decât anul trecut”, a precizat Ministerul Sănătății din Spania pe X. Datele sunt bazate pe estimările unui sistem denumit “MoMo” (Monitorul Mortalității).
Instrumentul, gestionat de Institutul Carlos al III-lea, colectează în fiecare zi numărul deceselor din Spania. În plus, acesta calculează și diferența dintre mortalitatea reală și cea previzibilă, fiind bazat pe seriile istorice înregistrate.
După aceea, instrumentul înregistrează factorii externi prin care poate fi explicată diferența. De exemplu, temperaturile raportate de Agenţia Naţională de Meteorologie (Aemet) se numără printre acești factori.
Chiar dacă sistemul nu poate stabili o cauzalitate absolută între numărul deceselor și condițiile climatice, cifrele reprezintă estimarea cea mai exactă a numărului de persoane care, cel mai probabil, și-au pierdut viața din cauza caniculei.
Potrivit acestor criterii, în iulie 2024, numărul persoanelor al căror deces a fost provocat de caniculă a fost de 674. În luna următoare, numărul a ajuns la 1.271.
Ținând cont de sistemul “MoMo”, în perioada 16 mai – 13 iulie, un număr de aproximativ 1.180 de decese ar fi putut avea legătură cu valurile de căldură și cu canicula. Creșterea este una uriașă față de aceeași perioadă a anului trecut. Atunci, numărul deceselor a fost de 70, după cum a precizat, într-un comunicat, Ministerul Sănătăţii.
“Ministerul Sănătăţii face campanie cu privire la valurile de caniculă şi importanţa protejării, deoarece considerăm că acesta este unul dintre factorii de risc cu cel mai mare impact asupra mortalităţii în acest context”, a declarat, marți, Monica García, ministrul sănătății, în cadrul unui interviu pentru postul naţional de radio (RNE).
În Spania, luna iunie 2025 a fost cea mai caldă din istorie. Temperatura medie a fost de 23,7 °C, potrivit Aemet. Încă de duminică, Spania și Portugalia sunt afectate de un al doilea val de caniculă de la începutul sezonului estival. Acesta va dura până la finalul săptămânii.
Specialiștii spun că, din cauza încălzirii globale, valurile de căldură și episoadele de caniculă sunt tot mai frecvente și mai intense, dar și mai lungi.