”Tătă”, al treilea meci consecutiv fără gol primit la Nantes

Vicentiu Dinescu
în Stiri sportive
10/09/2017, 08:32

Tătăruşanu, al treilea meci consecutiv fără gol primit la Nantes în Ligue I. Internţionalul român a reuşit să închidă poarta ”canarilor” in partida câştigată în deplasare cu Montpellier, scor 1-0. Internaţionalul român a ajuns la 270 de minute fără gol primit în Ligue 1, după ce la debutul său la Nantes a fost învins o singură dată în înfrângerea la limtă cu Olympique Marseille.

FC Nantes a dat lovitura pe terenul celor de la Montpellier în minutul 76, atunci când brazilianul Diego Carlos a transformat impecabil o lovitură liberă de la 22 de metri. Gazdele au forţat egalarea în finalul meciului, dar tensiunea jocului şi-a spus cuvântul, iar Giovanni Sio a văzut cartonaşul roşu în minutul 84. Cu un om în plus pe teren, Nantes nu a mai avut probleme în a-şi păstra avantajul. Click pe meci în aplicaţia de mai jos pentru detaliile complete: echipe de start, comentariul live, statistici, clasament în timp real! Click pe MECIURILE ZILEI pentru a vedea toate jocurile de azi

Deşi are doar două goluri marcate în primele cinci etape, FC Nantes se află pe locul opt în clasament, cu şapte puncte. Trupa lui Ranieri are un început de sezon ”italienesc”, iar în runda următoare va juca, pe teren propriu, cu formaţia Caen, care a reuşit deja trei victorii în această stagiune.

Ciprian Tătăruşanu a fost achiziţionat de FC Nantes în această vară. ”Canarii” au plătit 2,5 milioane de euro pentru aducerea internaţionalului român de la AC Fiorentina şi i-au oferit un contract pe două sezoane. Înaintea meciului de la Montpellier, Tătăruşanu se afla pe primul loc în topul portarilor din Ligue 1.