Video. Tecău şi Rojer câştigă primul titlu al sezonului

Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer au reuşit să-şi apere titlul de la Dubai!
Autori: Irina Aldea, Tibi Demeter | 03.03.2018 | 16:45

UPDATE, 3 martie, ora 16:45: Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer, campionii en-titre de la Dubai, reuşesc să-şi apere titlul! Cei doi îi înving pe Cerretani şi Paes cu scorul de 6-2, 7-6 (7-2)! Partida a durat o oră şi 28 de minute!

“Acest succes înseamnă mult pentru noi deoarece turneul de la Dubai are mereu un tablou plin de perechi valoroase. Faptul că am reuşit să-l câştigăm în ani consecutivi e foarte important. Ne dă multă încredere pentru ce urmează”, a spus Tecău pentru site-ul ATP.

“Principalul obiectiv este Turneul Campionilor, dar până acolo e un drum lung. Ne dorim, de asemenea, să mai câştigăm trofee de Mare Şlem şi să evoluăm mai bine în turneele de Masters 1000”, mărturiseşte Rojer.

UPDATE, 2 martie, ora 17:30: Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer se califică fără probleme în finala de dublu de la Dubai după ce i-au învins pe Dodig şi Ram cu scorul de 7-5, 6-3. Partida a durat o oră şi 29 de minute. Pentru primul titlu al anului 2018, Tecău şi Rojer se vor confrunta cu învingătorii dintre Dzumhur & Krajinovic şi Cerretani & Paes.

Cei doi jucători, cap de serie numărul 2, au reuşit să ajungă în penultimul act al turneului ATP 200 de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale în valoare de 2.623.485 de dolari. Tecău şi colegul său au trecut, în sferturi, cu scorul de 6-4, 6-4, de perechea Marcin Matkowski/Aisam Ul Haq Qureshi (Polonia/Pakistan), la finalului unui joc care a durat o oră şi 11 minute.

Tecău şi Rojer au făcut un meci excelent la serviciu şi au oferit o singură şansă de break, pe propriul serviciu, în debutul secund, pe care însă adversarii nu au reuşit să o fructifice. Cei doi au avut nevoie astfel de doar două break-uri pentru o victorie facilă.

Rojer şi Tecău se vor duela cu o pereche nouă din circuitul ATP

Campionii en-titre de la Dubai se va duela în penultimul act cu Ivan Dodig (Croaţia) şi Rajeev Ram (SUA), o pereche formată la începutul lunii februarie. Dodig a făcut pereche în ultimii ani cu Marcel Granollers, în timp ce Ram s-a despărţit la începutul anului Raven Klaasen.

Tecău (33 de ani, numărul 11 mondial la dublu) şi Rojer (36 de ani, locul 10 ATP la dublu) şi-au asigurat 41.810 dolari şi 180 de puncte ATP, în urma calificării în semifinale la Dubai. Calificarea în finală le-ar dubla câştigurile, în timp ce câştigarea turneului le-ar putea aduce 170.270 de dolari şi 500 de puncte.