Ionut Neamţu    Adrian Baciu
în Fotbal international
19/12/2019, 10:25
Tensiuni la finalul duelului românilor din Belgia, Drăguș vs. Boloni. Jucătorii lui Standard și Antwerp, implicați într-o bătaie generală. Sursa foto: voetbalprimeur.be

”Stade Maurice Dufrasne” din Liege a găzduit miercuri seară duelul românilor din sferturile de finală ale Cupei Belgiei. Standard, cu Denis Drăguș pe bancă, a primit vizita formației lui Ladislau Boloni, Antwerp, într-un meci al echipelor din topul fotbalului belgian. Câștig de cauză a avut echipa vizitatoare, iar finalul meciului a adus momente foarte tensionate.

Conflictul de la Liege a izbucnit în minutele de final ale meciului Standard – Antwerp, la scorul de 3-1 pentru echipa oaspete. La un corner al celor de la Antwerp, jucătorul lui Boloni, Didier Lamkel Ze i-a provocat pe suporterii gazdelor, iar de aici până la scandal a mai fost doar un pas.

Furios pe Lamkel Ze, atacantul gazdelor, Boljevic a intervenit cu violență și l-a luat de gât pe jucătorul lui Antwerp. Imediat, între jucătorii celor două formații s-a declanșat o bătaie generală, împărțindu-se mai multe lovituri.

Boljevic a fost singurul care a avut de suferit din punct de vedere regulamentar după aceste incidente, fiind eliminat. Ceilalți jucători au scăpat doar cu galbene (Lamkel) însă scandalul a continuat și pe tunelul de ieșire din teren.

Boloni critică gestul elevului său, dar dă vina și pe reacția gazdelor

La finalul meciului de la Liege, Ladislau Boloni nu a evitat să vorbească de subiect, dar nu a dat vina doar pe Lamkel Ze sau pe jucătorii săi.

”A sărbătorit victoria prea devreme, înainte ca arbitrul să fluiere finalul. Cred că ceea ce a făcut nu a fost în regulă, dar a durat 5-6 secunde și răspunsul jucătorilor lui Standard a fost nepotrivit. Dar nu voi intra în detalii.”

În ceea ce privește meciul, Boloni consideră că acesta a avut două repriza total diferite, iar echipa mai bună, Antwerp, a triumfat.

“Adevărul este că Standard ne-a dominat în prima jumătate. Cu toate acestea, în a doua parte, lucrurile s-au schimbat. Ceea ce mă interesează este că am câștigat pentru că am meritat”, a încheiat antrenorul român.

Antwerp s-a impus pe terenul lui Standard cu scorul de 3-1, după ce la pauză gazdele aveau 1-0 pe tabelă. La Standard, Denis Drăguș a intrat pe teren în minutul 83, în locul lui Vojvoda.