Thomas Tuchel, ignorat de patronul lui PSG după eșecul la scor de la Lille!

Sorin Dumitrescu
in Ligue 1
15/04/2019, 14:14
Thomas Tuchel, ignorat de patronul lui PSG după eșecul la scor de la Lille! GALERIE FOTO
Thomas Tuchel a acuzat vehement arbitrajul după Lille - PSG 5-1

Thomas Tuchel a fost pur și simplu ignorat de patronul lui PSG, șeicul Nasser El-Khelaifi după ce echipa sa a suferit duminică seara la Lille, la ocupanta locului secund, un eșec zguduitor, cu scorul de 5-1, cel mai sever din ultimii 49 pentru gruparea din capitala Franței. La pauză scorul era egal, 1-1, dar PSG a încheiat repriza cu un om mai puțin, după eliminarea lui Bernat.

Thomas Tuchel, ignorat de patronul lui PSG după dezastrul de la Lille

Antrenorul german, reconfirmat de El Khelaifi după ce PSG a ratat calificarea în sferturile de finală ale Champions League, pierzând cu 3-1 acasă returul cu Manchester United, după ce câștigaseră în Anglia cu 2-0 primul meci, a vrut să se justifice față de patron prin arbitrajul tendențios de care a avut parte în meciul de la Lille, dar nici nu a fost băgat în seamă.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI!

“Este același arbitru care ne-a făcut praf la meciul cu Guingamp din Cupa Ligii. E același care a dat trei penaltyuri împotriva noastră” – s-a apărat Tuchel, susținut și de directorul sportiv, portughezul Antero Henrique. Dar El Khelaifi i-a ignorat complet pe amândoi. Este cea mai dură înfrângere și pentru el de când a preluat clubul.

Thomas Tuchel, ignorat de patronul lui PSG, Nasser El Khelaifi

Replica elegantă a șeicului El Khelaifi la adresa arbitrajului

La fel de vehemenți au fost și jucătorii. Kylian Mbappe a acuzat faptul că nu poate fi întâmplător ca omul care a greșit grav în Cupa Ligii să o comită din nou. Germanul Draxler i-a reproșat centralului Bastien faptul că nici nu a vrut să consulte VAR în situațiile litigioase. Sigur, pentru PSG dor doar proporțiile scorului, pentru că problema titlului a fost de mult rezolvată, înaintea partidei avansul față de Lille fiind de 20 de puncte.

În final, El Khelaifi a ajuns și el în preajma centralului jocului, dar i-a reproșat cele petrecute într-o manieră foarte elegantă. “Tu trebuie să te ridici la nivelul fotbalului francez”. PSG mai poate câștiga în acest sezon, în afara titlului, doar Cupa Franței, în finală urmând a întâlni pe Rennes. Marea durere a lui El Khelaifi rămâne Champions League.