Titlul în Premier League se decide în ULTIMA etapă! CALCULELE finalului de sezon

Liverpool a terminat la egalitate meciul de la Crystal Palace, scor 3-3, după ce în minutul 80 conducea cu 3-0....
Autor: Adrian Căpriţă | 06.05.2014 | 10:38

În urma acestui semi-eşec, şansele cormoranilor au scăzut dramatic, mai ales că Manchester City mai are două meciuri de disputat, ambele pe teren propriu, cu formaţii modeste şi scăpate de grijile retrogradării.

clasament premier league

Aşadar, pentru a putea cîştiga titlul, Liverpool are nevoie de victorie în meciul cu Newcastle, în timp ce Manchester City trebuie să piardă unul dintre cele două meciuri rămase. În cazul în care cele două echipe termină la egalitate de puncte, titlul va ajunge la Manchester City, care are un golaveraj mai bun decît Liverpool, 59, în comparaţie cu 50.

Chelsea mai are şi ea şanse, minime însă, doar în cazul în care londonezii cîştigă partida cu galezii de la Cardiff şi City sau Liverpool pierd toate meciurile.