Eduard Dimiean
în FCSB
23/11/2020, 23:54
Toni Petrea, despre accidentările lui Dennis Man și Florin Tănase: „Încercăm să îi recuperăm” (HEPTA)

Toni Petrea, antrenorul lui FCSB, a oferit o primă reacție despre accidentările lui Dennis Man și Florin Tanase la finalul partidei câștigate cu Gaz Metan Mediaș.

FCSB s-a impus după un meci spectaculos cu scorul de 3-2, în deplasarea de la Mediaș, o partidă echilibrată cu multe ocazii de gol de ambele părți.

Golul victoriei a fost marcat de Sergiu Buș, dintr-un penalty obținut în minutul 90. Omul meciului a fost Darius Olaru cel care a marcat o dublă în partida de luni seară.

Antrenorul liderului din Liga 1 a vorbit despre prestația formației sale de la Mediaș și crede că FCSB ar fi trebuit să își facă meciul mai ușor în prima repriză și să marcheze de mai multe ori.

Toni Petrea a vorbit și despre schimbările lui Dennis Man și Florin Tănase, cei pe care i-a scos preventiv, după ce au acuzat dureri la coapse. FANATIK a anunțat în exclusivitate care este situația celor doi oameni de bază ai FCSB-ului. Ei vor efectua mâine câte un RMN.

“O victorie reușită pe un teren greu, în compania unui adversar bun care ne-a pus probleme în partea a doua a meciului. Trebuia să fructificăm sansele avut în prima repriză, am fi stat mai liniștiți. Aceste lucruri și au pus amprenta asupra evoluției, am decis să îl schimb pe Darius, să nu risc.

Cei doi s-au antrenat normal (nr. Tănase și Man), au resimțit probleme musculare, nu știu cât de grav este, sper să îi recuperăm rapid. N-am apucat să revăd faza penalty-ului. Ne-am făcut meciul greu singuri, consider că victoria noastră este binemeritată.

Sunt încă multe lucruri de pus la punct. Campionatul este lung, noi ne gândim pas cu pas, să avem evoluții din ce în ce mai bune, asta o să face în continuare. Cupa României este un obiectiv, vom trata meciurile cu mare seriozitate”, a declarat la finalul partidei Toni Petrea pentru Digisport.

FCSB revine pe primul loc în Liga 1

FCSB a urcat pe primul loc în Liga 1 după victoria cu Gaz Metan Mediaș, cu 27 de puncte acumulate în 11 etape, având 2 puncte avans față de ocupanta locului 2, U Craiova.

Tehnicianul FCSB-ului, Toni Petrea, s-a declarat mulțumit de evoluția pieselor sale de bază din echipă la finalul acțiunilor loturilor naționale: “Ținând cont de perioada de lipsă de la echipa națională a lui Florin Tănase și Dennis Man, eu cred că s-au descurcat foarte bine.

Fiecare este liber să spună ce vrea, dar eu sunt mulțumit de cum au jucat acolo. I-am felicitat și pe cei de la tineret care s-au calificat pentru a doua oară consecutiv. Mă bucur pentru ei”.

• (P) Cota BETANO pentru Gloria Buzău – FCSB: 5,80 este cota pentru „scor corect: 0-2”. Vezi aici toate cotele!