FANATIK prezintă un clasament al celor mai valoroși jucători transferați în acest an. Cel puțin asta spun cifrele. Topul este bineînțeles dominat de echipele din Premier League, cel mai bogat campionat din lume.
2024 a oferit multe transferuri spectaculoase, însă nici măcar cluburile bogate din Europa nu mai aruncă sute de milioane de euro pe jucători, așa cum se întâmpla acum câțiva ani. Cu mici excepții. Iată cum arată clasamentul celor mai bine vânduți jucători.
10. Michael Olise, de la Crystal Palace la Bayern Munchen: 53 de milioane de euro. Mijlocașul medaliat cu argint la Jocurile Olimpice de la Paris a avut un sezon bun în Bundesliga și a reușit 9 goluri și 9 pase decisive în 23 de meciuri. O sumă uriașă de transfer pentru jucător de doar 23 de ani.
9. Teun Koopmeiners, de la Atalanta la Juventus Torino: 54,7. Fostul adversar al României de la EURO 2024 s-a impus la „Bătrâna Doamnă”, chiar dacă internaționalul olandez a lipsit mai multe meciuri după ce a avut fracturată o coastă.
8. Dani Olmo, de la RB Leipzig la Barcelona: 55. Unul dintre cei mai în formă jucători în acest an. A fost decisiv pentru naționala Spaniei în câștigarea Campionatului European, iar Barcelona a plătit pe măsură pentru transferul mijlocașului de 26 de ani.
7. Amadou Onana, de la Everton la Aston Villa: 59,35. Belgianul și-a arătat de asemenea clasa împotriva României. Mijlocașul defensiv a avut de asemenea ceva probleme medicale și a bifat 17 meciuri în acest sezon. Pentru suma uriașă care a fost plătită se poate spune că deocamdată nu a confirmat.
6. Joao Neves, de la Benfica la PSG: 59,92. Colegul lui Cristiano Ronaldo de la naționala Portugaliei e titular incontestabili la parizieni. A reușit 6 pase decisive și două goluri în condițiile în care PSG are un sezon slab.
5. Moussa Diaby, de la Aston Villa la Al Ittihad: 60. I-a făcut pe saudiți să bage adânc mâna în buzunare, însă cota lui s-a prăbușit în Arabia Saudită. Extrema dreaptă în vârstă de 25 de ani face însă spectacol la arabi, unde are 10 pase decisive și un gol în tot atâtea meciuri disputate în campionat.
4. Pedro Neto, de la Wolverhampton la Chelsea: 60. Portughezul, rotunjeste suma uriașă cheltuită de Todd Boehly pe transferuri la Chelsea, peste 1,3 miliarde de euro. Aripă dreaptă are 5 pase decisive și 3 goluri în 20 de meciuri pentru londonezi.
3. Leny Yoro, de la Lille la Manchester United: 62. Viitorul adversar al FCSB din Europa League a avut un ghinion enorm după transferul la „diavolii roșii”. Fundașul central de doar 19 ani a suferit o accidentare gravă la gleznă și abia a revenit la United. A jucat doar 6 partide.
2. Dominic Solanke, de la Bournemouth la Tottenham: 64,3. Colegul lui Radu Drăgușin se dovește de a fi un transfer destul de reușit. Atacantul are 10 goluri și 5 pase decisive în 24 de meciuri pentru londonezi.
1. Julian Alvares, de la Manchester City la Atletico Madrid: 75. Poate cel mai surprinzător transfer din acest an, cel puțin ca sumă și destinație, Atletico Madrid nefiind un club care aruncă sute de milioane de euro pe jucători. Campionul Mondial cu naționala Argentinei are 12 goluri și 2 pase decisive în 26 de meciuri la echipa lui Diego Simeone.