Premier League

Topul celor mai memorabile momente oferite de Boxing Day! Scoruri fluviu, răsturnări de situație + discurs la pauză ținut pe gazon

26.12.2019 | 11:33
Topul celor mai memorabile momente oferite de Boxing Day Scoruri fluviu rasturnari de situatie  discurs la pauza tinut pe gazon

Pentru iubitorii fotbalului 26 decembrie nu este doar a doua zi de Crăciun, ci Boxing Day, sau ziua în Premier League oferă meciuri de cea mai înaltă calitate. De-a lungul istoriei, etapa de Boxing Day a oferit amintiri memorabile, scoruri fluviu și răsturnări de situație neprevăzute.

Momente memorabile de Boxing Day

Seria momentelor de neuitat oferite de etapa jucată în perioada Crăciunului în Premier League pornește cu un meci disputat acum 19 ani. Leicester, care nu era nici pe departe echipa din acest sezon, mergea pe „Highbury”, fostul stadion al celor de la Arsenal, și era surclasată.

„Tunarii”, cu jucători precum Thierry Henry, Robert Pires sau Patrick Vieira în primul „11”, se impuneau cu 6-1 pe 26 decembrie 2000, după un hattrick de senzație al lui Henry.

Începutul „erei Abramovic”

În 2003, Chelsea era la începutul „erei Abramovic” și, chiar dacă în campania de transferuri din vară au fost achiziționați fotbaliști importanți pe sume mari, londonezii n-au avut nicio șansă în meciul cu Charlton jucat de Boxing Day.

Cu Adrian Mutu în centrul liniei de atac și un primul „11” format din viitoare legende ale clubului precum Frank Lampard, John Terry sau Claude Makelele, Chelsea a fost învinsă fără drept de apel la Charlton, scor 2-4, gazdele reușind să deschidă scorul după doar 45 de secunde.

Patru ani mai târziu, pe 26 decembrie 2007, Chelsea oferea un nou meci ce rămâne în istorie. Cu jucători uriași în echipă, precum Michael Balack, Andrey Shevchenko sau Petr Cech, gruparea londoneză primea vizita celor de la Aston Villa, iar tabela de pe „Stamford Bridge” arăta un neverosimil 0-2 după 44 de minute.

Totuși, cartonașul roșu primit de Zat Knight înainte de pauză oferea speranțe celor de la Chelsea, care au reușit să egaleze în primele cinci minute de după reluare. În minutul 66, brazilianul Alex i-a adus pe londonezi la conducere pentru prima dată în meci, însă bucuria avea să țină doar șase minute, Villa restabilind egalitatea.

Michael Ballack a transformat o lovitură liberă pentru golul de 4-3, la câteva minute după ce situația numerică s-a reechilibrat, după eliminarea lui Ricardo Carvalho, dar un henț comis de Ashley Cole în propriul careu a făcut ca Villa să beneficieze de o lovitură de la 11 metri, transformată de Gareth Barry pentru scorul final, 4-4.

Ceartă publică

Pe 26 decembrie 2008, Manchester City, aflată la primul sezon sub comanda noului patronat, conducea cu 4-0 la pauza meciului cu Hull City.

Între reprize, fotbaliștii „tigrilor” nu au mers la vestiar, cum se întâmplă de obicei, ci au fost înșiruiți de antrenorul Phil Brown pe gazon. Tehnicianul le-a ținut o adevărată predică elevilor săi, fiind evidente gesturile sale de furie.

Phill Brown a ținut discursul de la pauză chiar pe gazon. Sursă Foto: Twitter

În aceeași zi, Aston Villa, în partea superioară a clasamentului în acel moment, primea vizita celor de la Arsenal, iar londonezii păreau că vor avea o misiune ușoară de Boxing Day, conducând cu 2-0 la pauză. În partea a doua, Gareth Barry reducea din diferență după o lovitură de pedeapsă, iar Zat Knight trimitea o adevărată „torpilă” cu piciorul stâng în prelungirile partidei, stabilind scorul final, 2-2.

„Fergie Time”

În 2012, Manchester United primea vizita celor de la Newcastle de Boxing Day. Neașteptat, oaspeții au deschis scorul după doar patru minute, însă avantajul a fost anulat în urma reușitei lui Johnny Evans.

Același fundaș central avea să mai înscrie o dată până la pauză, dar în proprie poartă, însă un alt apărător al celor de la United, Patrice Evra, puncta pentru 2-2 la scurt timp după reluare.

Papiss Cisse o readucea pe Newcastle în avantaj în minutul 68, dar Robin van Persie restabilea egalitatea la scurt timp. După 20 de minute liniștite, Manchester United, sub comanda lui Sir Alex la acea vreme, lovea din nou în deja celebrul „Fergie Time”, minutele de prelungire, prin Chicharito Hernandez, și câștiga meciul cu Newcastle cu 3-2.

Anul următor, cu David Moyes pe bancă, United juca cu Hull City de Boxing Day, și era condusă cu un neverosimil 0-2 după doar 13 minute de joc. Chris Smalling și Wayne Rooney, cu golul 150 în Premier League, restabileau egalitatea după pauză, iar un autogol al lui James Chester aduceau o victorie nesperată pentru „diavoli”.