Life

Topul supermarketurilor din România. Retailerul surpriză cu cea mai mare cifră de afaceri în 2024. Pe ce loc se clasează Lidl, Kaufland sau Carrefour

Cine ocupă primul loc în topul supermarketurilor din România. A avut o cifra de afaceri impresionantă și nu este de mirare.
05.01.2025 | 16:26
Topul supermarketurilor din Romania Retailerul surpriza cu cea mai mare cifra de afaceri in 2024 Pe ce loc se claseaza Lidl Kaufland sau Carrefour
A fost întocmit topul supermarketurilor din România. Sursa foto: colaj Fanatik
ADVERTISEMENT

A fost întocmit topul supermarketurilor din România, iar primul loc este ocupat de uriașul care, săptămână de săptămână, își așteaptă clienții cu oferte surprinzătoare și produse la reducere.

Cine este primul în topul supermarketurilor din România

Platforma Flywheel a întocmit lista anuală a primelor supermarketuri din Europa, în funcție de estimările privind vânzările brute ale retailerilor pentru anul financiar 2024. Iar locurile din față sunt ocupate de retaileri care nu lipsesc din țara noastră.

ADVERTISEMENT

Așa se face că primul loc în topul supermarketurilor din România este ocupat de Lidl, mai exact de compania mamă Schwarz Group- care deține și Kaufland. Aceasta se poziționează cu mult în fața concurenților săi.

De fapt, se estimează venituri de 186 de miliarde de euro, echivalente cu suma cifrelor de afaceri ale Rewe (97,1 miliarde de euro) și Aldi (89 de miliarde de euro), conform inforetail.ro. 

ADVERTISEMENT

De altfel, Lidl se numără printre magazinele preferatele ale românilor, având săptămânal oferte de nerefuzat pentru clienți. Pe de altă parte, Retailerul francez Carrefour se situează pe poziția a patra, cu venituri de 73,8 miliarde de euro.

Cele mai recente date raportate de compania franceză arată că, în primele nouă luni ale acestui an, cifra de afaceri a atins 68,846 milioane de euro. Aceasta reprezintă, în linii mari, aceeași valoare ca în anul anterior (-0,3%), dar cu o creștere de două cifre în termeni comparabili (+11%).

ADVERTISEMENT

Mega Image, la finalul listei

La polul opus se află Mega Image, compania mamă, Ahold Delhaize se află în topul supermarketurilor din România cu cele mai mici vânzări, de numai 43,3 miliarde de euro în anul 2024.

Acest clasament face parte dintr-o selecție a primelor 50 de companii de retail din Europa, ce va fi prezentată într-o formă detaliată în curând, informează sursa citată anterior.

ADVERTISEMENT

„Toți retailerii din top 50 au reușit să-și crească vânzările în cursul anului 2024, cu excepția grupului francez Casino, care a înregistrat o scădere de 20% după ani de achiziții bazate pe datorii și o scădere a cotei de piață”, a dezvăluit Flywheel.

ADVERTISEMENT