ADVERTISEMENT
Sport

Tragerea la sorţi a calendarului Ligii 2 sezonul 2021-2022. CSA Steaua, debut cu Csikszereda. Programul complet al celor 19 etape

FANATIK vă prezintă ţintarul Ligii 2 în noul sezon care va începe la finalul lunii iulie. Care sunt cele mai mari favorite la promovare
Autori: Sorin Dumitrescu, Traian Terzian | 19.07.2021 | 17:43
Tragerea la sorţi a calendarului Ligii 2 sezonul 2021-2022. CSA Steaua, debut cu Csikszereda. Programul complet al celor 19 etape
Tragerea la sorți a țintarului pentru Liga 2 s-a încheiat și se știe deja cum arată programul sezonului regulat. Sursă foto: Sport Pictures
acum 4 zile

Liga 2, programul complet pentru sezonul 2021-2022

Etapa 1, 31 iulie 2021

Ripensia Timișoara – Dunărea Călărași
Unirea Dej – Unirea Slobozia
CS Comunal Șelimbăr – Dacia Unirea Brăila
FC Brașov Steagul Renaște – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Steaua București – FK Csikszereda
Astra – Metaloglobus București
Petrolul Ploiești – Politehnica Iași
Concordia Chiajna – Unirea Constanța
FC Hermannstadt – FC Buzău
Universitatea Cluj – SSU Politehnica Timișoara

Etapa 2, 7 august 2021

Dunărea Călărași – SSU Politehnica Timișoara
FC Buzău – Universitatea Cluj
Unirea Constanța – FC Hermannstadt
Politehnica Iași – Concordia Chiajna
Metaloglobus București – Petrolul Ploiești
FK Csikszereda – Astra
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Steaua București
Dacia Unirea Brăila – FC Brașov Steagul Renaște
Unirea Slobozia – CS Comunal Șelimbăr
Ripensia Timișoara – Unirea Dej

Etapa 3, 14 august 2021

Unirea Dej – Dunărea Călărași
CS Comunal Șelimbăr – Ripensia Timișoara
FC Brașov Steagul Renaște – Unirea Slobozia
Steaua București – Dacia Unirea Brăila
Astra – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Petrolul Ploiești – FK Csikszereda
Concordia Chiajna – Metaloglobus București
FC Hermannstadt – Politehnica Iași
Universitatea Cluj – Unirea Constanța
SSU Politehnica Timișoara – FC Buzău

Etapa 4, 21 august 2021

Dunărea Călărași – FC Buzău
Unirea Constanța – SSU Politehnica Timișoara
Politehnica Iași – Universitatea Cluj
Metaloglobus București – FC Hermannstadt
FK Csikszereda – Concordia Chiajna
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Petrolul Ploiești
Dacia Unirea Brăila – Astra
Unirea Slobozia – Steaua București
Ripensia Timișoara – FC Brașov Steagul Renaște
Unirea Dej – CS Comunal Șelimbăr

Etapa 5, 28 august 2021

CS Comunal Șelimbăr – Dunărea Călărași
FC Brașov Steagul Renaște – Unirea Dej
Steaua București – Ripensia Timișoara
Astra – Unirea Slobozia
Petrolul Ploiești – Dacia Unirea Brăila
Concordia Chiajna – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
FC Hermannstadt – FK Csikszereda
Universitatea Cluj – Metaloglobus București
SSU Politehnica Timișoara – Politehnica Iași
FC Buzău – Unirea Constanța

Etapa 6, 11 septembrie 2021

Dunărea Călărași – Unirea Constanța
Politehnica Iași – FC Buzău
Metaloglobus București – SSU Politehnica Timișoara
FK Csikszereda – Universitatea Cluj
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – FC Hermannstadt
Dacia Unirea Brăila – Concordia Chiajna
Unirea Slobozia – Petrolul Ploiești
Ripensia Timișoara – Astra
Unirea Dej – Steaua București
CS Comunal Șelimbăr – FC Brașov Steagul Renaște

Etapa 7, 18 septembrie 2021

FC Brașov Steagul Renaște – Dunărea Călărași
Steaua București – CS Comunal Șelimbăr
Astra – Unirea Dej
Petrolul Ploiești – Ripensia Timișoara
Concordia Chiajna – Unirea Slobozia
FC Hermannstadt – Dacia Unirea Brăila
Universitatea Cluj – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
SSU Politehnica Timișoara – FK Csikszereda
FC Buzău – Metaloglobus București
Unirea Constanța – Politehnica Iași

Etapa 8, 25 septembrie 2021

Dunărea Călărași – Politehnica Iași
Metaloglobus București – Unirea Constanța
FK Csikszereda – FC Buzău
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – SSU Politehnica Timișoara
Dacia Unirea Brăila – Universitatea Cluj
Unirea Slobozia – FC Hermannstadt
Ripensia Timișoara – Concordia Chiajna
Unirea Dej – Petrolul Ploiești
CS Comunal Șelimbăr – Astra
FC Brașov Steagul Renaște – Steaua București

Etapa 9, 2 octombrie 2021

Steaua București – Dunărea Călărași
Astra – FC Brașov Steagul Renaște
Petrolul Ploiești – CS Comunal Șelimbăr
Concordia Chiajna – Unirea Dej
FC Hermannstadt – Ripensia Timișoara
Universitatea Cluj – Unirea Slobozia
SSU Politehnica Timișoara – Dacia Unirea Brăila
FC Buzău – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Unirea Constanța – FK Csikszereda
Politehnica Iași – Metaloglobus București

Etapa 10, 16 octombrie 2021

Dunărea Călărași – Metaloglobus București
FK Csikszereda – Politehnica Iași
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Unirea Constanța
Dacia Unirea Brăila – FC Buzău
Unirea Slobozia – SSU Politehnica Timișoara
Ripensia Timișoara – Universitatea Cluj
Unirea Dej – FC Hermannstadt
CS Comunal Șelimbăr – Concordia Chiajna
FC Brașov Steagul Renaște – Petrolul Ploiești
Steaua București – Astra

Etapa 11, 23 octombrie 2021

Astra – Dunărea Călărași
Petrolul Ploiești – Steaua București
Concordia Chiajna – FC Brașov Steagul Renaște
FC Hermannstadt – CS Comunal Șelimbăr
Universitatea Cluj – Unirea Dej
SSU Politehnica Timișoara – Ripensia Timișoara
FC Buzău – Unirea Slobozia
Unirea Constanța – Dacia Unirea Brăila
Politehnica Iași – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Metaloglobus București – FK Csikszereda

Etapa 12, 30 octombrie 2021

Dunărea Călărași – FK Csikszereda
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Metaloglobus București
Dacia Unirea Brăila – Politehnica Iași
Unirea Slobozia – Unirea Constanța
Ripensia Timișoara – FC Buzău
Unirea Dej – SSU Politehnica Timișoara
CS Comunal Șelimbăr – Universitatea Cluj
FC Brașov Steagul Renaște – FC Hermannstadt
Steaua București – Concordia Chiajna
Astra – Petrolul Ploiești

Etapa 13, 6 noiembrie 2021

Petrolul Ploiești – Dunărea Călărași
Concordia Chiajna – Astra
FC Hermannstadt – Steaua București
Universitatea Cluj – FC Brașov Steagul Renaște
SSU Politehnica Timișoara – CS Comunal Șelimbăr
FC Buzău – Unirea Dej
Unirea Constanța – Ripensia Timișoara
Politehnica Iași – Unirea Slobozia
Metaloglobus București – Dacia Unirea Brăila
FK Csikszereda – Viitorul Pandurii Târgu Jiu

Etapa 14, 20 noiembrie 2021

Dunărea Călărași – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Dacia Unirea Brăila – FK Csikszereda
Unirea Slobozia – Metaloglobus București
Ripensia Timișoara – Politehnica Iași
Unirea Dej – Unirea Constanța
CS Comunal Șelimbăr – FC Buzău
FC Brașov Steagul Renaște – SSU Politehnica Timișoara
Steaua București – Universitatea Cluj
Astra – FC Hermannstadt
Petrolul Ploiești – Concordia Chiajna

Etapa 15, 27 noiembrie 2021

Concordia Chiajna – Dunărea Călărași
FC Hermannstadt – Petrolul Ploiești
Universitatea Cluj – Astra
SSU Politehnica Timișoara – Steaua București
FC Buzău – FC Brașov Steagul Renaște
Unirea Constanța – CS Comunal Șelimbăr
Politehnica Iași – Unirea Dej
Metaloglobus București – Ripensia Timișoara
FK Csikszereda – Unirea Slobozia
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Dacia Unirea Brăila

Etapa 16, 4 decembrie 2021

Dunărea Călărași – Dacia Unirea Brăila
Unirea Slobozia – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Ripensia Timișoara – FK Csikszereda
Unirea Dej – Metaloglobus București
CS Comunal Șelimbăr – Politehnica Iași
FC Brașov Steagul Renaște – Unirea Constanța
Steaua București – FC Buzău
Astra – SSU Politehnica Timișoara
Petrolul Ploiești – Universitatea Cluj
Concordia Chiajna – FC Hermannstadt

Etapa 17, 26 februarie 2022

FC Hermannstadt – Dunărea Călărași
Universitatea Cluj – Concordia Chiajna
SSU Politehnica Timișoara – Petrolul Ploiești
FC Buzău – Astra
Unirea Constanța – Steaua București
Politehnica Iași – FC Brașov Steagul Renaște
Metaloglobus București – CS Comunal Șelimbăr
FK Csikszereda – Unirea Dej
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Ripensia Timișoara
Dacia Unirea Brăila – Unirea Slobozia

Etapa 18, 5 martie 2022

Dunărea Călărași – Unirea Slobozia
Ripensia Timișoara – Dacia Unirea Brăila
Unirea Dej – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
CS Comunal Șelimbăr – FK Csikszereda
FC Brașov Steagul Renaște – Metaloglobus București
Steaua București – Politehnica Iași
Astra – Unirea Constanța
Petrolul Ploiești – FC Buzău
Concordia Chiajna – SSU Politehnica Timișoara
FC Hermannstadt – Universitatea Cluj

Etapa 19, 12 martie 2022

Universitatea Cluj – Dunărea Călărași
SSU Politehnica Timișoara – FC Hermannstadt
FC Buzău – Concordia Chiajna
Unirea Constanța – Petrolul Ploiești
Politehnica Iași – Astra
Metaloglobus București – Steaua București
FK Csikszereda – FC Brașov Steagul Renaște
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CS Comunal Șelimbăr
Dacia Unirea Brăila – Unirea Dej
Unirea Slobozia – Ripensia Timișoara

ADVERTISEMENT
acum 4 zile

Programul primei etape

Tragerea la sorți a țintarului pentru Liga 2 s-a încheiat și se știe deja cum arată programul sezonului regulat.

Prima etapă a noului sezon, care se va desfășura la 31 iulie, programează următoarele partide:

Ripensia Timișoara – Dunărea Călărași

Unirea Dej – Unirea Slobozia

CSC Șelimbăr – Dacia Unirea Brăila

FC Brașov Steagul Renaște – Viitorul Pandurii Târgu Jiu

CSA Steaua – Csikszereda

Astra Giurgiu – Metaloglobus

Petrolul Ploiești – Poli Iași

Concordia Chiajna – Unirea Constanța

FC Hermannstadt – FC Buzău

Universitatea Cluj – Poli Timișoara

acum 4 zile

A început tragerea la sorți

A început tragerea la sorți a țintarului pentru Liga 2, ediția 2021-2022.

Luni, 19 iulie, va avea loc la Casa Fotbalului tragerea la sorţi a programului competiţional pentru sezonul 2021-2022. Se păstrează şi în noul sezon aceeaşi structură existentă în ediţia 2020-2021, ceea ce înseamnă că după încheierea sezonului regulat urmează play-off cu şase formaţii şi play-out.

ADVERTISEMENT

Tragerea la sorţi a calendarului Ligii 2 sezonul 2021-2022. Cluburile au cerut, FRF a respins

Cluburile nu sunt mulţumite de sistemul competiţional stabilit de FRF, în sensul în care varianta cu un singur meci în sezonul regulat nu e deloc văzută cu ochi buni, pentru că e vorba de 19 etape, fiind înscrise în competiţie 20 de formaţii şi în felul acesta se nasc tot felul de controverse la final de sezon regulat, fiind clar că un număr de echipe va juca mai multe partide acasă şi altele în deplasare.

O altă controversă care nu a găsit rezolvare la FRF este faptul că s-a cerut de către cluburi ca şi echipele ajuns în play-out, pentru evitarea retrogradării, să dispute tot meciuri tur-retur, aşa cum se întâmplă la nivel de play-off, însă cererea a fost respinsă.

ADVERTISEMENT

Promovează primele două clasate în play-off, locurile 3 şi 4 merg la baraj cu Liga 1

La finalul celor 19 etape ale sezonului regulat campionatul se va separa, după modelul sezonului anterior, în grupul celor şase echipe care în play-off se vor bate pentru promovare şi cele două grupe de câte şapte echipe în play-out. Primele două clasate în play-off promovează în prima ligă, locurile 2 şi 3 dau baraj cu locurile 13 şi 14 din play-out-ul Ligii 1.

Din play-out cad în Liga 3 echipele clasate pe locurile 6 şi 7 din fiecare grupă, iar cele de pe locul 5 dispută un meci direct de baraj, învinsa urmând, la rândul ei, să retrogradeze în al treilea eşalon, de unde sunt admise cinci echipe, tot pe baza unor play-off-uri.

ADVERTISEMENT

Hermanstadt poate reveni imediat, Astra are mari probleme

Dintre cele trei echipe care au retrogradat în vară din primul eşalon Hermanstadt pare a fi cea mai bine pregătită pentru a încerca o revenire rapidă, după un singur sezon. Politehnica Iaşi trece prin transformări importante la nivel de conducere şi din lot au plecat mulţi jucători.

Cea mai dificilă situaţie o are Astra Giurgiu. Echipa patronată de omul de afaceri Ioan Niculae, aflat în momentul de faţă în închisoare, a cerut intrarea în insolvenţă, Jucătorii au mari restanţe salariale şi echipa a fost deja depunctată cu şase puncte, ceea ce înseamnă că va începe campionatul de la – 6 puncte.

ADVERTISEMENT

CSA Steaua nu are drept de promovare

Clubul sportiv al Armatei, CSA Steaua, a ajuns în al doilea eşalon, obiectivul fiind prima divizie, pentru a deastabiliza gruparea patronată de Gigi Becali, FCSB. Însă CSA Steaua a primit o serioasă lovitură din partea federaţiei, care a informat-o că întrucât a rămas club departamental nu are drept de promovare în următoarele două sezoane.

Este o lovitură importantă, care întârzie astfel mult proiectul Ministerului Apărării şi care obligă ca să se găsească o soluţie legală prin clubul să iasă de sub tutela departamentală şi să găsească un investitor care să preia întreaga afacere, lucru care nu e tocmai uşor de realizat.

ADVERTISEMENT

Farul a dat locul Unirii Constanţa!

Au avut loc şi câteva mutaţii la nivel de cluburi. Prin joncţiunea cu Viitorul Farul Constanţa a cedat locul din Liga 2 unei noi echipe numită Unirea Constanţa, care însă îşi va juca meciurile la Techerghiol, pentru că de fapt a fost preluată de un om de afaceri din Mangalia, care a şi intenţionat să mute acolo clubul, dar nu a primit acceptul FRF.

Gloria Buzău se va numi FC Buzău iar nou promovata Corona Braşov a vrut să cedeze locul celor de la ACS FC Braşov Steagul Renaşte, dar de asemeni FRF a spus nu şi în a doua ligă va evolua nou promovata Corona Braşov. La prima strigare favorite la promovare par a fi: Hermannstadt, Politehnica Iaşi, U Cluj, ASU Poli Timişoara, şi FC Buzău, dar atenţie şi la Concordia Chiajna, Corona Braşov şi Csikszereda.

ADVERTISEMENT

Care sunt cele 20 de echipe

Iată componenţa Ligii 2 pentru sezoonul 2021-2022

Retrogradate din Liga 1: Hermanstadt, Politehnica Iaşi, Astra Giurgiu – 6 puncte penalizare

Dunărea Călăraşi, Csikszereda, ASU Poli Timişoara, Unirea Constanţa, Petrolul Ploieşti, Metaloglobus, Viitorul Pandurii Tg. Jiu, Ripensia Timişoara, FC Buzău, U Cluj, Concordia Chiajna, Unirea Slobozia

Promovate din Liga 3: Dacia Unirea Brăila, CSA Steaua, Viitorul Şelimbăr, Corona Braşov, Unirea Dej

CITEȘTE mai multe articole interesante din categoriile NEWS, SPORT sau LIFE
ADVERTISEMENT
A apărut noua revistă Fanatik
  • Nr. 724: 40 de pagini + Poster. Doar 10 lei!
  • Super-Poster cu programul complet al sezonului regulat din Liga 1