Tragerea la sorți pentru 16-imile Champions League! Liverpool, Barcelona și Real Madrid își află adversarele pe 16 decembrie

12.12.2019 | 00:05
Tragerea la sorti pentru 16imile Champions League Liverpool Barcelona si Real Madrid isi afla adversarele pe 16 decembrie

Ieri, 11 decembrie, s-au jucat ultimele meciuri din ultima rundă a grupelor Champions League. Liverpool, campioana Europei, s-a calificat mai departe de pe primul loc, după ce a câștigat deplasarea dificilă de la Red Bull Salzburg.

Tragerea la sorți pentru 16-imile Champions League

Tragerea la sorți pentru 16-imile Champions League se va ține luni, 16 decembrie, de la ora 13:00.

Favoritele principale precum Barcelona, Liverpool, Real Madrid sau Bayern Munchen au trecut mai departe de faza grupelor fără prea multe emoții, dar au existat și câteva surprize.

Internazionale Milano nu a putut să învingă echipa rezervelor a Barcelonei și a pierdut cu 1-2, golul victoriei fiind înscris de Ansu Fati în minutul 87. Italienii vor merge în Europa League, iar Borussia Dortmund s-a calificat de pe locul 2, în urma victoriei 2-1 de pe teren propriu cu Slavia Praga.

O altă surpriză o reprezintă și eliminarea lui Ajax Amsterdam, semifinalista de anul trecut, care a fost învinsă de Valencia pe teren propriu cu 1-0.

În celălalt meci al grupei, Chelsea a câștigat cu 2-1 confruntarea cu Lille și a prins ultimul loc care duce în primăvara Ligii Campionilor.

Echipele calificate în primăvara Ligii Campionilor

Cel mai dramatic moment al ultimei runde din grupele Champions League s-a petrecut la meciul dintre Olympique Lyon și RB Leipzig. Nemții au condus cu 2-0 la pauza confruntării, iar „OL” a revenit și restabilit egalitatea în minutul 84 și s-a calificat mai departe în Liga Campionilor.

Din aceeași grupă, Benfica Lisabona s-a impus cu 3-0 pe teren propriu în fața lui Zenit Sankt Petersburg și a prins locul de Europa League, iar campioana Rusiei care se afla pe locul 2 în grupă înaintea ultimului meci a terminat pe 4.

Un alt moment plin de dramatism a fost oferit de Atalanta, care a reușit în premieră calificarea în primăvara Champions League, deși după primele 4 etape avea doar un punct. Italienii au câștigat cu 2-0 la Donețk, împotriva lui Șahtior și și-a asigurat prezența pe locul 2 al grupei, în condițiile în care Manchester City a câștigat cu 4-1 pe terenul lui Dinamo Zagreb.