Tragerea la sorți pentru optimile Europa League! Duel Stanciu – Hagi. Man United – Milan, șocul fazei

26.02.2021 | 14:19
Tragerea la sorti pentru optimile Europa League Duel Stanciu  Hagi Man United  Milan socul fazei

S-au încheiat 16-imile de finală din Europa League și chiar dacă majoritatea favoritelor și-au respectat blazonul au existat și câteva surprize. Față de stagiunile precedente, când optimile erau prestabilite, de această dată va exista o tragere la sorți fără niciun fel de restricții.

Duel românesc în optimi

UPDATE, 26 februarie, ora 14:00 / Tragerea la sorți a optimilor de finală ale Europa League a stabilit ca echipele lui Nicolae Stanciu și Ianis Hagi, Slavia Praga și Rangers, să fie adversare. Mircea Lucescu și Dinamo Kiev vor întâlni Villarreal, în timp ce meciul vedetă al acestei faze este Manchester United – AC Milan.

• Ajax Amsterdan (Olanda) – Young Boys Berna (Elveția)
  • Dinamo Kiev (Ucraina) – Villarreal (Spania)
  • AS Roma (Italia) – Șahtior Donețk (Ucraina)
  • Olympiakos Pireu (Grecia) – Arsenal Londra (Anglia)
  • Dinamo Zagreb (Croația) – Tottenham Hotspur (Anglia)
  • Manchester United (Anglia) – AC Milan (Italia)
  • Slavia Praga (Cehia) – Rangers (Scoția)
  • Granada (Spania) – Molde (Norvegia)

Partidele se vor desfășura la 11 martie (turul) și 18 martie (returul).

Știre inițială, 26 februarie, ora 12:43

Astfel, două echipe din aceeași țară vor putea să se întâlnească încă din optimile Europa League. Tragerea la sorți va avea loc la Nyon, vineri, 26 februarie, de la ora 14:00 și va fi transmisă de forul european pe acest link

Tragerea la sorți pentru optimile Europa League! Cele două manșe se joacă pe 11 și 18 martie

Săptămâna viitoare va fi una de pauză în competițiile europene. Manșa tur din optimile de finală din Europa League va avea loc joi, 11 martie. Returul, o săptămână mai târziu, pe 18 martie. Se vor disputa câte patru meciuri de la 19:55 și alte 4 de la 22:00.

Pentru sferturile de finală va avea loc o nouă tragere la sorți, programată pentru data de 19 martie. Cele 16 cluburi calificate luptă pentru trofeu și pentru un loc direct în grupele UEFA Champions League de anul viitor.

Tottenham, prima echipă calificată! Arsenal, emoții până în minutul 87

Tottenham a fost prima echipă calificată după ce a învins cu 8-1 la general pe Wolfsberger din Austria. Confruntarea a fost programată miecuri pentru că Arsenal trebuia să joace returul cu Benfica tot la Londra în aceeași seară. Astfel, programarea făcută în luna decembrie a rămas valabilă chiar dacă returul dintre Arsenal și Benfica s-a disputat până la urmă la Pireu din cauza restricțiilor COVID-19.

Arsenal a trecut prin mari emoții împotriva celor de la Benfica. După 1-1 în tur pe Stadio Olimpico, acolo unde lusitanii au fost considerați gazde, Arsenal a reușit să se impună cu 3-2 la Pireu (pe teren propriu) grație golului decisiv marcat de Aubameyang în minutul 87.

Ianis Hagi, evoluție foarte bună pentru Rangers! Stanciu, pasă de gol

Ianis Hagi a făcut un meci foarte bun în victoria lui Rangers, scor 5-2 cu Antwerp. A fost o dublă super spectaculoasă, încheiată cu victoria scoțienilor cu un halucinant 9-5 la general. Cele mai multe goluri marcate într-o dublă din 16-imile Europa League.

“Il Luce”, în optimile Europa League!

Slavia Praga a obținut o calificare uriașă pe terenul lui Leicester City. Nicu Stanciu a dat o pasă de gol la reușita lui Provod, prin care a reușit să deschidă scorul în minutul 49. Poate cea mai mare surpriză este eliminarea lui Napoli. În ciuda victoriei cu 2-1, echipa lui Gatusso a pierdut după acel 0-2 în tur.

Dinamo Kiev s-a calificat în optimile de finală cu un gol marcat în finalul meciului cu Brugge. Buyalski a marcat în minutul 83 și Mircea Lucescu este calificat din nou în optimile de finală ale unei competiții europene.