Fanatik SuperLiga cu Horia Ivanovici

Transferul în noapte pe care l-a făcut Rapid de la Sheriff Tiraspol a fost prezentat oficial! Prima reacție a lui Viorel Moldovan. Update exclusiv

Rapid a mai dat o lovitură în ultima zi de transferuri. Președintele giuleștenilor, Viorel Moldovan, detalii despre ultimul jucător venit în Giulești.
11.02.2025 | 14:26
Transferul in noapte pe care la facut Rapid de la Sheriff Tiraspol a fost prezentat oficial Prima reactie a lui Viorel Moldovan Update exclusiv
Peter Ademo a semnat cu Rapid București. Fotbalistul a fost prezentat oficial FOTO: Facebook / Rapid
ADVERTISEMENT

După Kader Keita de la CFR Cluj, Rapid mai aduce un jucător pe ultima sută de metri. Detalii în premieră la FANATIK SUPERLIGA și primele declarații oficiale.

UPDATE: Rapid l-a prezentat oficial pe Peter Ademo

Peter Ademo, fotbalistul de 22 de ani care evoluează pe postul de mijlocaș defensiv, a semnat cu Rapid. Jucătorul a fost prezentat oficial de gruparea giuleșteană și va juca sub formă de împrumut până la finalul acestui sezon.

ADVERTISEMENT

„Welcome, Peter Ademo!

Mijlocașul nigerian de 22 de ani a fost împrumutat de la Sheriff Tiraspol până în vară, cu opțiune de cumpărare.

‘Este o șansă bună pentru mine de a demonstra ce pot. Sunt încântat că pot juca la un club precum Rapid, este o echipă cu o istorie importantă și sper să ajut la îndeplinirea obiectivelor. Am auzit numai lucruri bune, despre echipă, despre fanii incredibili, și abia aștept să joc pe Giulești’”, au scrius giuleștenii pe contul oficial de Facebook.

ADVERTISEMENT

 

Rapid mai transferă un mijlocaș în ultimele clipe ale perioadei de transferuri

FANATIK a aflat că Rapid îl ia pe Peter Ademo, mijlocaș central nigerian în vârstă de doar 22 de ani, de la Sheriff Tiraspol. Viorel Moldovan a oferit primele declarații cu privire la acest aspect: „O să aflați în cel mai scurt timp informații despre Peter Ademo. V-am spus că s-a închis campania aseară. 

Jurnalistul Cristi Coste a fost cel care a dezvăluit mutarea: „Am înțeles asta, dar nu mi-a spus nu. Mă uitam pe fișa lui pentru că acum am primit informația că l-ați semnat azi noapte”. 

ADVERTISEMENT

Viorel Moldovan i-a făcut o scurtă caracterizare fotbalistului: „Eu v-am spus că s-a încheiat perioada de transferuri aseară. Aveți răbdare, astăzi va fi anunțat. Are într-adevăr potențial. Este un tânăr de 22 de ani, un mijlocaș de picior stâng box to box, un optar”.

ADVERTISEMENT

Rapid l-a transferat pe Peter Adamo: „Un jucător versatil la mijlocul terenului

Viorel Moldovan dezvăluite că Peter Adamo este un jucător polivalent: „Dar la fel de bine poate interpreta în anumite situații și acea poziție de număr 6, deci e un jucător versatil la mijlocul terenului”.

Peter Ademo a evoluat în 19 meciuri în acest sezon la Sheriff Tiraspol, unde a reușit 3 goluri și 2 pase decisive. Mijlocașul are și 4 meciuri în preliminariile Europa League.

Jucătorul e cotat la 700,000 de euro și a fost transferat de moldoveni în vara lui 2023 de la o echipă din Lituania, DFK Dainava Alytus. A mai jucat pentru la Real Sapphire și BFC Daugavpils II.

Ce jucători au mai ajuns în Giulești în această iarnă

Rapid i-a transferat pe Denis Ciobotariu de la Sepsi Sfântu Gheorghe, în timp ce David Ankeye a fost împrumutat de Genoa în Giulești alături de portarul Franz Stolz.

Pe ultima sută de metri, Marius Șumudică i-a primit pe Elvir Koljic, deturnat de la FCSB și pe Kader Keita, cumpărat de la CFR Cluj în ultima zi de transferuri.

Viorel Moldovan a confirmat că Peter Ademo este noul jucător al Rapidului