WTA Transylvania Open. Irina Bara și Ekaterine Gorgodze, campioane la dublu după o finală dramatică

FANATIK.RO vă prezintă informaţii despre turneul de tenis feminin de tip WTA 250 de puncte, care va avea loc la Cluj-Napoca, în perioada 25-31 octombrie şi la care vor fi prezente câteva nume mari din circuit
WTA Transylvania Open Irina Bara si Ekaterine Gorgodze campioane la dublu dupa o finala dramatica
31-10-2021
15:14

Irina Bara și Ekaterine Gorgodze sunt campioane în proba de dublu

Irina Bara și partenera ei Ekaterine Gorgodze din Georgia au câștigat prima ediție a turneului Transylvania Open în proba de dublu.

Bara şi Gorgodze au muncit mult pentru trofeul pus în joc în fața perechii Aleksandra Krunic/Lesley Pattinama Kerkhove (Serbia/Olanda), cap de serie 2, pe care le-au învins în trei seturi, scor 4-6, 6-1, 11-9 (!).

O oră şi 20 de minute a durat meciul care a decis primele campioane de la Cluj-Napoca. Bara şi Gorgodze vor împărți premiul oferit de organizatori în valoare de 10.300 de dolari şi cele 280 de puncte WTA.

30-10-2021
17:16

Simona Halep - Anett Kontaveit, finala în proba de simplu,. De la ce oră se joacă

Simona Halep – Anett Kontaveit este finala WTA Transylvania 2021. Simona a învins-o clar pe Marta Kostyuk, scor 6-0, 6-1, și a obținut calificarea în ultimul act, care este programat duminică, de la ora 17:30.

România va fi reprezentată și în finala de dublu, care se joacă tot duminică, de la ora 15:30. Irina Bara și Ekaterina Gorgodze (Georgia) le vor înfrunta pe Aleksandra Krunic (Serbia) / Lesley Pattinama Kerkhove (Olanda).

30-10-2021
12:18

Rebecca Peterson - Anett Kontaveit 3-6, 2-6. Jucătoarea din Estonia, prima finalistă la simplu

Anett Kontaveit s-a calificat în finala Transylvania Open, după o prestație convingătoare în partida cu Rebecca Peterson, scor 6-3, 6-2. Jucătoarea din Estonia va juca în ultimul act cu învingătoarea dintre Simona Halep și Marta Kostyuk.

FINAL: Rebecca Peterson – Anett Kontaveit 3-6, 2-6

30-10-2021
12:04

Irina Bara şi Ekaterine Gorgodze s-au calificat în finala probei de dublu

Irina Bara şi Ekaterine Gorgodze (Georgia) au învins perechea Irina Begu/Andreea Mitu, scor 6-3, 2-6, 10-7, şi s-au calificat în finala probei de dublu. La primul meci al zilei a asistat şi Simona Halep, aflată în tribune. Fostul lider WTA va disputa sâmbătă, după ora 17:00, semifinala cu Marta Kostyuk.

În a doua semifinală a probei de dublu se vor duela Natela Dzalamidze (Rusia)/ Kaja Juvan (Slovenia) – Aleksandra Krunic (Serbia) / Lesley Pattinama Kerkhove (Olanda).

După meciul de dublu, la Cluj, va începe prima semifinala de pe tabloul de simplu: Rebecca Peterson – Anett Kontaveit (după ora 15:00).

Simona Halep a urmărit din tribune prima semifinală de la dublu
29-10-2021
18:48

Cu cine joacă Simona Halep în semifinalele WTA Transylvania Open

Simona Halep se va duela cu Marta Kostyuk pentru un loc în ultimul act de la WTA Transylvania Open. Jucătoarea din Ucraina, care este pe locul 55 WTA, a învins-o în sferturi pe Emma Răducanu, scor 2-6, 1-6. Kostyuk s-a mai înfruntat o singură dată în carieră cu Simona Halep, iar jucătoarea din Constanța a avut câștig de cauză. Cele două se vor în frunta sâmbătă, 30 octombrie, după ora 17:00.

29-10-2021
17:51

Programul meciurilor de sâmbătă la WTA Transylvania Open

Programul și rezultatele partidelor din semifinale ale probei de dublu de la Transylvania Open:

• Irina Bara/Ekaterine Gorgodze – Irina Begu/Andreea Mitu (ora 13:00)
  • Natela Dzalamidze/Kaja Juvan – Aleksandra Krunic/Lesley Pattinama Kerkhove (după a doua semifinală de simplu, care începe după ora 17:00)

Programul și rezultatele partidelor din semifinale ale probei de simplu la Transylvania Open:

• Rebecca Peterson – Anett Kontaveit (după ora 15:00)
  • Simona Halep – Marta Kostyuk (după ora 17:00)
29-10-2021
13:15

WTA Transylvania Open, sferturi de finală: program și rezultate

Programul și rezultatele partidelor din sferturile de finală ale probie de simplu de la Transylvania Open:

Irina Begu și Andreea Mitu s-au calificat în semifinalele de dublu

Perechea Irina Begu/Andreea Mitu s-a calificat în semifinalele probei de dublu de la Transylvania Open.

În ultimul sfert de finală, cele două au învins cuplul Monica Niculescu/Gabriela Ruse, cap de serie numărul 3, scor 7-5, 0-6, 10-8, după o oră și 42 de minute. În semifinale, Begu și Mitu vor întâlni echipa Irina Bara/Ekaterina Gorgodze (România/Georgia).

28-10-2021
18:42

Când joacă Simona Halep și Emma Răducanu în sferturile turneului WTA de la Cluj

Organizatorii turneului Transylvania Open au anunțat programul zilei de vieri, a cincea a competiției, în care sunt programate meciurile din sferturile de finală.

Ziua începe cu înfruntarea de dublu, de la ora 12:00, dintre Monica Niculescu / Gabriela Ruse – Irina Begu /Andrea Mitu. În jurul orei 14:00 se joacă Rebbeca Peterson (Suedia) – Lesia Tsurenko (Ucraina), iar în jurul orei 16:00 ar trebui să înceapă jocul dintre Anhelina Kalinina (Ucraina) și Anett Kontaveit (Estonia).

Duelul românesc dintre Simona Halep și Jaqueline Cristian se va juca în jurul orei 18:00, iar Emma Răducanu va lupta pentru un loc în semifinale cu marta Kostyuk (Ucraina), acesta fiind și ultimul meci al zilei.

28-10-2021
12:22

Rezultatele înregistrate joi, 28 octombrie, la Transylvania Open

Turneul WTA Transylvania Open de la Cluj a continuat joi, 28 octombrie, cu alte partide din turul 2.

Irina Bara, eliminată de Rebecca Peterson

Irina Bara, locul 138 WTA și beneficiară a unui wild card, a fost eliminată în turiul doi la Transylvania Open.

Ea a fost învinsă, cu scorul de 0-6, 3-6, de suedeza Rebecca Peterson, locul 99 WTA, după un meci care a durat 73 de minute. În sferturi, Peterson va evolua cu ucraineanca Lesia Tsurenko, locul 127 WTA, venită din calificări.

În proba de dublu, perechea Alexandra Ignatik/Andreea Prisăcariu a fost eliminată în sferturile de finală. Cele două au fost învinse, cu scorul de 3-6, 7-6 (8), 8-10, de cuplul Aleksandra Krunic/Lesley Pattinama Kerkhove (Serbia/Olanda), cap de serie numărul 2.

28-10-2021
10:40

Calificare muncită pentru Marta Kostyuk

Primul meci al zilei de joi la turneul feminin de tenis Transylvania Open 2021 a fost cel din optimi dintre ucraineanca Marta Kostyuk (55 WTA, cs 6) și germanca Mona Barthel (202 WTA). A fost un meci echilibrat, chiar dacă cele două sportive sunt separate de 150 de locuri în clasamentul mondial.

Mai mult chiar, Barthel a deschis meciul cu un break, dar în game-ul imediat următor și-a pierdut serviciul, fără să câștige vreun punct. S-a mers cap la cap până la 5-4 pentru Kostyuk, moment în care germanca a servit pentru a rămâne în set. Ea a condus cu 30-15, dar adversara și-a adjudecat patru puncte la rând, câștigând setul cu 6-4.

În partea a doua, favorita a dusc scorul la 2-0, tot în urma unui break alb, dar Barthel a egalat la 2, după și-a pierdut serviciul, la fel ca în setul precedent, la 4-5.

Kostyuk este a parta jucătoare calificată în sferturi, după Jaqueline Adina Cristian (România, 105 WTA, beneficiară a unui wild card), Lesia Tsurenko (Ucraina, 127 WTA, venită din calificări) și Anhelina Kalinina (Ucraina, 59 WTA, cs 8). Următoarea ei adversară este învingătoarea partidei Emma Răducanu (Marea Britanie, 23 WTA, cs 3) – Ana Bogdan (România, 106 WTA), care începe la ora aproximativă 15.30.

28-10-2021
09:17

Au început primele meciuri ale zilei de joi

Joi este o nouă zi plină de meciuri interesante la Transylvania Open, în scenă urmând să intre trei jucătoare din România, în frunte cu Simona Halep, precum și Emma Răducanu.

Primele partide au început la ora 12:00. În turul 2 al probei de simplu, ucraineanca Marta Kostyuk, favorită 6, o întâlnește pe central pe nemțoaica Mona Barthel. Pe terenul 2, în sferturile de finală de dublu, perechea Alexandra Ignatik/Andreea Prisăcariu joacă împotriva cuplului Aleksandra Krunic/Lesley Pattinama Kerkhove (Serbia/Olanda), cap de serie numărul 2.

28-10-2021
04:32

Programul zilei de joi

Simona Halep, locul 18 WTA şi cap de serie numărul 1, va evolua, joi, în turul doi la turneul Transylvania Open, în compania rusoaicei Varvara Gracheva, numărul 81 mondial, conform programului anunţat de organizatori.

În programul zilei figurează şi confruntarea Emma Răducanu (Marea Britanie, 23 WTA şi cap de serie 3) – Ana Bogdan (106 WTA). Cele două confruntări vor avea loc pe terenul central, Răducanu – Bogdan nu înainte de ora 15:30, iar Halep – Gracheva nu înainte de ora 18:00.

Transylvania Open 2021

28-10-2021
04:26

Rezultatele înregistrate miercuri, 27 octombrie, la Transylvania Open

Turneul WTA Transylvania Open de la Cluj a continuat miercuri, 27 octombrie, cu alte partide din primul și al doilea tur.

Irina Begu și Andreea Mitu, victorie lejeră la dublu

Perechea Irina Begu/Andreea Mitu s-a calificat în sferturile de finală ale Transylvania Open după ce au învins, în primul tur, cu scorul de 6-4, 6-3, după o oră și 15 minute, cuplul Amina Anshba/Anastasia Detiuc (Rusia/Cehia).

În faza următoare, cele două vor întâlni echipa Monica Nculescu/Gabriela Ruse, cap de serie numărul 3. Calificarea în sferturi este recompensată la acest turneu cu un premiu total de 2.300 de dolari şi cu câte 60 de puncte în clasamentul de dublu.

27-10-2021
07:28

Simona Halep a ieșit din Top 20 WTA

Simona Halep se pregătește să joace în primul tur la Transylvania Opencu Gabriela Ruse, însă a primit o veste îngrijorătoarea ea urmând să iasă din Top 20 WTA.

Campioana noastră a aflat că începând cu săptămâna viitoare va părăsi Top 20 WTA pentru prima dată după opt ani. Ultima oară când românca nu se afla între primele 20 de jucătoare ale lumii era la 18 august 2013.

Chiar dacă după turneul de la Moscova a reușit să urce un loc în ierarhia mondială, până pe 18, ea a coborât în acest moment în clasamentul WTA live până pe poziția 23 după ce i-au fost retrase punctele aferente participării la Turneul Campioanelor din 2019.

Cum anul trecut Turneul Campioanelor nu s-a ținut din cauza pandemiei de coronavirus, punctele din 2019 au fost retrase din clasament abia cum. Astfel că Halep a pierdut dintr-un foc 500 de puncte câștigate acum doi ani la Shenzhen, acolo unde în grupe a învins-o pe Bianca Andreescu şi a pierdut cu Elina Svitolia şi Karolina Pliskova.

Înainte de a lua startul la Transylvania Open, Simona Halep se află pe locul 23 în clasamentul WTA live, cu 2.408 puncte, însă ea va avea șansa să mai îmbunătățească situația cu un parcurs bun la turneul de la Cluj-Napoca.

Dacă va reuși să se impună la competiția WTA 250 organizată la Sala Polivalentă din orașul ardelean, românca va reuși să revină în Top 20. Ea ar aduna 2.687 de puncte care ar ajuta-o să rămână în elita tenisului mondial.

26-10-2021
19:34

Rezultatele înregistrate marți, 26 octombrie, în turul 1 la Transylvania Open

Turneul WTA Transylvania Open de la Cluj a continuat marți, 26 octombrie, cu alte partide din turul 1.

Meiul zilei Simona Halep – Gabriela Ruse se joacă după ora 15:00

Organizatorii turneului WTA de la Cluj-Napoca au anunțat programul zilei de miercuri. Cel mai așteptat duel este cel dintre fostul lider mondial Simona Halep și Gabriela Ruse, dublă finalistă în circuitul WTA din acest an.

Întâlnirea 100% românească va fi al treilea meci al zilei și se va disputa după ora 15:00. În celelalte meciuri se vor duela:

Anhelina Kalinina (Ucraina) – Anna-Lena Fridesman (Germania)

Aleksandra Krunic (Serbia) – Anett Kontaveit (Estonia)

Lesia Tsurenko (Ucraina) – Anastasia Gasanova (Rusia)

Jaqueline Cristian (România ) – Ajla Tomlianovic (Australia)

26-10-2021
16:03

Jaqueline Cristian, calificare dramatică în turul 2

Jaqueline Cristian a obţinut calificarea în turul 2 după ce a învins-o pe Kaja Juvan (Slovenia), scor 3-6, 7-6(8), 7-6 (3), într-un meci care a durat aproape trei ore. În următorul tur se va duela cu Ajla Tomljanovic (Australia).

După ce a pierdut primul set, Jaqueline Cristian a fost pusă în situaţia de a servi, în setul al doilea, pentru a rămâne în meci, ca mai apoi să facă break-ul, la 5-5. Setul decisiv a fost echilibrat, însă românca a avut nervii mai tari în tie-break.

26-10-2021
10:38

Irina Begu - Irina Bara 6-7, 6-0, 4-6

Vezi aici cele mai importante momente.

6-7, 6-0, 4-6: Irina Bara reușește o mare surpriză în primul tur la Transylvania Open și o elimină pe a șaptea favorită a competiției, Irina Begu.

6-7, 6-0, 4-5: Begu face un game alb, dar Bara va servi pentru a realiza surpriza.

6-7, 6-0, 3-5: Bara are un nou game bun pe propriul serviciu și este la un pas de calificare.

6-7, 6-0, 3-4: Begu își face serviciul și menține suspansul.

6-7, 6-0, 2-4: Begu ratează două mingi de rebeak și Bara se desprinde pe tabelă.

6-7, 6-0, 2-3: Bara sparge prima gheața și face break-ul luând o opțiune serioasă pentru câștigarea meciului.

6-7, 6-0, 2-2: Bara își face serviciul și se merge cap la cap în decisiv.

6-7, 6-0, 2-1: Begu pare mai stăpână pe situație în aceste momente și trece din nou în față.

6-7, 6-0, 1-1: Bara răspunde prompt și egalează scorul.

6-7, 6-0, 1-0: Begu deschide decisivul cu un game câștigat destul de greu mpe propriul serviciu.

6-7, 6-0: Begu își confirmă statutul de favorit, se impune la 0 în setul secund și trimite meciul în decisiv.

6-7, 5-0: Begu își face lejer serviciul și este la un singur game de câștigarea manșei secunde.

6-7, 4-0: Irina este dezlănțuită și face al doilea break în set.

6-7, 3-0: Begu își contiună startul bun din setul secund.

6-7, 2-0: Begu se desprinde pe tabelă.

6-7, 1-0: Begu face primul game al setului secund.

6-7: Irina Bara câștigă tie-break-ul cu 7-2 și se impune în primul set.

6-6: Irina Begu își câștigă serviciul și avem tie-break în primul set.

5-6: Irina Bara își face serviciul.

5-5: Irina Begu își câștigă lejer serviciul.

4-5: Bara trece din nou în avantaj.

4-4: Begu egalează situația la game-uri în primul set.

3-4: Irina Bara câștigă pe propriul serviciu și trece pentru prima oară în avantaj în primul set.

3-3: Un nou break pentru Irina Bara.

3-2: Begu câștigă la rându-i pe serviciul adversarei.

2-2: Primul break și pentru Irina Bara.

2-1: Bara câștigă pe propriul serviciu.

2-0: Begu își face cu mare greutate serviciul și se distanțează pe tabelă.

1-0: Irina Begu câștigă pe serviciul adversarei.

25-10-2021
18:14

Rezultatele înregistrate luni, 25 octombrie, în turul 1 la Transylvania Open

Luni, 25 octombrie, s-au disputat primele partide din turul 1 al turneului WTA Transylvania Open de la Cluj:

Ana Bogdan a trecut de Ivana Jorovic și s-a calificat în turul secund

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan s-a calificat în turul 2 al turneului de la Cluj-Napoca. Sportiva de 28 de ani, numărul 106 mondial, a trecut în minimum de seturi de jucătoarea din Serbia Ivana Jorovic, scor 7-6, 6-4.

Ana Bogdan este singura jucătoare din țara noastră care s-a calificat în runda a doua după orima zi a turneului găzduit de Sala Polivalentă din Cluj. Anterior, Alexandra Ignatik și Andreea Prisăcariu au pierdut cu germanca Anna-Lena Friedsam, scor 5-7, 4-6, respectiv cu ucraineanca Lesia Tsurenko 5-7, 2-6.

Pentru calificarea în turul secund Ana Bogdan și-a asigurat un cec în valoare de 3.675 de dolari și 30 de puncte WTA.

25-10-2021
16:26

Primele românce au fost eliminate încă din turul inaugural

Andreea Prisăcariu este a doua jucătoare din România eliminată în runda inaugurală a turneului de tenis găzduit de Sala Ploivalentă din Cluj-Napoca.

Sportiva de 21 de ani, numărul 342 WTA, a început bine meciul cu ucraineanca Lesia Tsurenko și a pierdut primul set cu 5-7. Nu a mai avut, însă, nicio șansă în cel de al doilea adjudecat de sportiva de 32 de ani cu 6-2.

Cealaltă sportivă din România care a evoluat în primul tur, Alexandra Ignatik, a pierdut cu 5-7, 4-6 meciul cu germanca Anna-Lena Friedsam.

25-10-2021
14:39

Românca Alexandra Ignatik, eliminată din primul tur la Transylvania Open

Jucătoarea română Alexandra Ignatik a pierdut la mare luptă disputa cu germanca Anna-Lena Friedsam din primul tur al turneului WTA de la Cluj-Napoca.

Ignatik și-a adjudecat primul set cu 7-5, dar le-a pierdut pe următoarele două cu același scor 4-6 și a părăsit întrecerea găzduită de Sala Polivalentă din Cluj.

Alexandra Ignatik nu va pleca, însă, cu mâna goală din Ardeal. Sportiva va încasa din partea organizatorilor un cec în valoare de 2.675 de dolari și va primi 1 punct în clasamentul WTA.

25-10-2021
12:40

Emma Răducanu va juca marți în primul tur al Transylvania Open

Organizatorii Transylvania Open au anunțat programul de marți al turneului WTA ce se desfășoară în aceste zile la Cluj. Printre meciurile programate în această zi se numără și cel dintre Emma Răducanu și Polona Hercog (nu mai devreme de ora 18:00), dar și Irina Begu – Irina Bara sau Jaqueline Cristian – Kaja Juvan.

În aceste condiții, partida din primul tur dintre Simona Halep și Gabriela Ruse va avea loc miercuri, la o oră ce va fi anunțată ulterior.

25-10-2021
10:22

Ucraineanca Anhelina Kalinina s-a calificat în turul 2. Favorita 4 a fost eliminată

Ucraineanca Anhelina Kalinina (nr. 59 WTA) este prima jucătoare calificată în trul 2 al turneului WTA Transylvania Open de la Cluj. Ea a trecut în două seturi identice, 6-1, 6-1, de olandeza Lesley Pattinama Kerkhove (nr. 152 WTA).

Prima zi a adus și prima surpriză. Elvețianca Jil Teichmann (nr. 39 WTA), favorita 4 a turneului, a fost eliminată la capătul a două ore de joc de rusoaica Anastasia Gasanova (146 WTA), cu scorul de 6-4, 0-6, 5-7.

24-10-2021
20:51

Simona Halep a ajuns la Cluj!

Simona Halep a ajuns la Cluj, acolo unde va juca în ultimul turneu al anului, Transylvania Open. Favorita 1 a turneului a fost așteptată la aeroport de directorul competiției, Patrick Ciorcilă. Cel mai probabil, Simona Halep va evolua în turul 1 al competiției marți, împotriva Gabrielei Ruse.

La aeroport, Simona Halep a declarat: “Sunt fericită să fiu aici, la Cluj și să particip la Transylvania Open. Am văzut pe rețelele sociale că turneul arată foarte bine. Este mare păcat că nu vom avea spectatori în sală. Abia așteptam să mă întâlnesc cu fanii din România! Dar sunt fericită să mă întorc la Cluj, unde mă simt întotdeauna bine”

Simona Halep și Patrick Ciorcilă
24-10-2021
14:22

Programul zilei de luni la Transylvania Open!

Organizatorii au anunţat programul zilei de luni la Transylvania Open. Andreea Prisăcariu, Alexandra Ignatik şi Ana Bogdan vor evolua pe tabloul principal de simplu. Duelurile încep de la ora 12:00.

Programul complet:

Programul zilei de luni la Transylvania Open
24-10-2021
13:44

Alexandra Ignatik, pe tabloul principal la Transylvania Open

Jucătoarea Alexandra Ignatik este singura sportivă din România care a trecut de calificări și a ajuns pe tabloul principal la Transylvania Open.

În ultimul tur al calificărilor, ea a trecut de o altă româncă, Vanessa Popa Teiușanu, scor 6-1, 6-0, și va juca în runda inaugurală cu germanca Anna-Lena Friedsam. Alte două jucătoare din țara noastră, Andreea Roșca și Briana Szabo, au fost învinse de Lesia Tsurenko (Ucraina) și Anastasia Gasanova (Rusia), în ultimul tur al calificărilor.

Celelalte trei jucătoare care au acces pe tabloul principal sunt Anna Bondar (Ungaria), Aleksandra Krunic (Serbia) și Lesley Pattinama Kerkhove (Olanda).

S-a tras și tabloul de dublu de la Transylvania Open, care arată astfel:

24-10-2021
08:45

Emma Răducanu, prima cină la Cluj

Jurnalistul Andrei Nourescu a postat o fotografie alături de Emma Răducanu și Gabriela Ruse la Cluj. Cei trei iau cina la Hotelul Platinia din Cluj, iar britanica pare că se simte excelent alături de cei doi.

„O cină minunată cu aceste două frumuseți… Și campioane talentate, pe deasupra… :)”, a scris Andrei Nourescu în descrierea postării sale.

Campioana de la US Open a servit o friptură de vită, în timp ce viitoarea adversă a Simonei Halep s-a mulțumit doar cu niște paste.

23-10-2021
14:44

Simona Halep - Gabriela Ruse, în turul 1 la Transylvania Open

Se anunță spectacol încă din turul 1 la Transylvania Open. Simona Halep va debuta cu un meci de gală împotriva Gabrielei Ruse. Emma Răducanu o înfruntă pe Polona Hercog

Transylvania Open turul 1

Mai avem o altă confruntare românească în turul 1, cea dintre Irina Begu și Irina Bara. Andreea Prisăcariu va înfrunta o adversară venită din calificări, iar Ana Bogdan se va duela cu Ivana Jorovic. În fine, Jaqueline Cristian – Kaja Juvan se joacă tot în turul 1.

23-10-2021
13:19

Emma Răducanu și Gabriela Ruse s-au antrenat împreună la BT Arena

Emma Răducanu a făcut primul antrenament la Cluj-Napoca, pe BT Arena, după ce a ajuns în România sâmbătă noapte. Campioana de la US Open 2021 s-a antrenat alături de Gabriela Ruse, una dintre cele mai în formă jucătoare din România.

Transylvania Open 2021 este un turneu de tenis feminin care se va desfăşura la Cluj-Napoca, în perioada 25-31 octombrie, pe hard, indoor şi care va figura la categoria 250 de puncte, ceea ce, implicit, înseamnă că va avea premii în valoare de 235.238 dolari

Prima ediţie a unui proiect de mare anvergură

Este prima ediţie a acestui turneu care se doreşte ca în cel mai scurt timp să devină un punct fix de referinţă în calendarul WTA al următorilor ani. Cluj-Napoca a devenit de mai mulţi ani patria tenisului, aici venind să joace meciurile de Cupa Davis sau de Fed Cup echipele naţionale ale României, iar publicul a răspuns de fiecare dată foarte cald şi într-.o prezenţă semnificativă.

Şi acest turneu, care va fi cu adevărat unul de top pentru posibilităţile actuale ale tenisului românesc, este aşteptat cu mare nerăbdare, aproape toate biletele fiind vândute pe baza respectării cu stricteţe a protocoalelor sanitare, numai spectatorilor care au făcut dovada existenţei certificatului verde de vaccinare.

Lovitura primită de la guvern

Însă, o adevărată lovitură de teatru a venit asupra organizatorilor acestui turneu, care au aflat, cu mare amărăciune, după ce biletele au fost deja disponbilizate, că urmare a creşterii îngrijorătoare a numărului de cazuri de coronavirus s-a luat decizia ca toate competiţiile sportive în următoarea perioadă, de 30 de zile, să se desfăşoare fără public, nemaiexistând regula acceptării în arenă a spectatorilor vaccinaţi.

Ceea ce a produs o reacţie firească de nemulţumire din partea organizatorilor, care susţin că şi imaginea turneului ar avea enorm de suferit şi pierderile financiare ar fi incalculabile şi probabil că ar putea pune în pericol viitorul acestei competiţii atât de promiţătoare şi de binevenită pentru tot sportul românesc. De aceea organizatorii turneului fac un apel la raţiunea guvernanţilor pentru a excepta Transylvania LOpen de la noile reguli de restricţii.

Au reuşit să adune nume sonore din top 50 la acest turneu

Meritul incontestabil al lui Patrick Ciorcilă şi a celorlalţi membri din comitetul de organizare este că au reuşit să obţină acordul unor nume cu adevărat importante din tenisul feminin de a fi prezente la Cluj-Napoca, deşi este un turneu de numai 250 de puncte, cu premii pe măasură.

Astfel vor evolua pe hardul din Sala Sporturilor Simona Halep, Emma Răducanu, jucătoarea britanică de origini româneşti, Garbine Muguruza, estonianca Annett Kontaveit. o altă iberică, Paula Badosa, toate jucătoare în top 30. Mai sunt şi alte sportive care fac parte din top 100.

Trei retrageri de ultimă oră

Din păcate există şi informaţii mai puţin plăcute, legate de decizia unor jucătoare care iniţial îşi confirmaseră prezenţa, dar care s-au răzgândit în ultimul moment şi au anunţat că nu vor mai participa. În această categorie le avem pe rusoaicele Veronika Kudermetova şi Ekaterina Alexandrova şi pe belgianca Elise Martens. La Alexandrova lucrurile ar fi justificate, ea fiind calificată în semifinalele WTA Moscova, unde luptă pentru trofeu.

Organizatorii au decis ca în locul lor să iasă de pe tabloul calificărilor româncele Ana Bogdan, care a căzut pe locul 105 mondial şi Gabriela Ruse, ambele fiind admise în noile condiţii pe tabloul principal al competiţiei.

Simona Halep este principala favorită a turneului

Conform poziţionării în ierarhia WTA dintre sportivele prezente Simona Halep este cap de serie, urmată de Garbine Muguruza şi Emma Răducanu, cea care a venit însoţită de tatăl ei, Ion Răducanu.Halep nu are câştigat nici un turneu în 2021 şi acesta este ultimul din acest an la care participă.

La Cluj a mai avut loc în acest an un alt turneu de categoria 250 de puncte, dar la care nu au fost prezente jucătoare din top 30. Este o diferenţă semnificativă între valoarea ca prezenţă a jucătoarelor dintre primul turneu desfăşurat în oraşul de pe malurile Someşului şi cel de acum.