Sporturi

Traseul perfect al Simonei Halep la Roland Garros. Doar trei seturi pierdute

Autor: Sorin Dumitrescu | 09.06.2018 | 19:00

Simona Halep a avut un traseu perfect la această ediţie de la Roland Garros. Câştigătoarea Openului francez a pierdut în cele şapte meciuri jucate pe zgura pariziană doar trei seturi: neaşteptat, în primul tur, în faţa americancei Alison Riske, în sferturi de finală cu Angelique Kerber şi în meciul pentru trofeu cu Sloane Stephans. De reţinut că în toate meciurile în care a jucat trei seturi Halep a revenit de la 0-1!

Aşadar, drumul spre primul Grand Slam la senioare pentru Simona Halep (la junioare câştigase în urmă cu zece ani tot la Paris) a început cu un adversar care era considerat doar un fel de sparring-partner pentru Simona, americanca Alison Riske. numărul 105 mondial. Însă, la finalul primul act publicul de la Roland Garros se freca la ochi, nevenindu-i să creadă.

Traseul perfect al Simonei Halep la Roland Garros. Trei americance făcute KO

Fusese 6-2 pentru outisider şi lumea începuse brusc să-şi aducă aminte de contraperformanţa din 2015, când ieşise în turul doi, scoasă de Lucic-Baroni. Însă Simona a revenit ca un taifun şi în următoarele două seturi a mai lăsat doar două ghemuri: 6-1,. 6-1.

Un nou obstacol în turul secund din Statele Unite. Simona a avut din cei şapte adversari trei provenind de peste Ocean. De această dată meciul cu Taylor Townsend a fost clar controlat de româncă: 6-3, 6-1. În turul trei germanca Andrea Petkovic, semifinalistă aici în 2014, i-a ieşit în cale. Fără succes, pentru că după un prim set echilibrat, câştigat de Halep cu 7-5, al doilea nu a mai istoric: 6-0

În optimi de finală belgianca Elise Mertens se anunţa a fi un adversar ameninţător, având un excelent sezon pe zgură, cu o singură înfrângere. A fost însă mitraliată de o Simona Halep fabuloasă, care a jucat magistral: 6-2, 6-1. În sferturi se reedita semifinala de la Australian Open, cu Angelique Kerber. Meciul a început prost pentru Halep, cu un 4-0 sec al germancei, după care Halep a început să recupereze, a dus setul într-un tie-break la care nimeni nu mai spera, dar a cedat primul set. După care pe teren a mai existat doar numărul 1 mondial, care a întors meciul cu 6-3, 6-2.

În semifinală, iberica Garbine Muguruza, câştigătoare la Roland Garros în 2016, era dată de mulţi oameni de tenis drept favorită în faţa Simonei, în faţa căreia avea 4-1 la scor general. Însă Halep a făcut unul dintre cele mai bune jocuri din carieră şi a surclasat-o pe Muguruza cu 6-1, 6-4, intrând în a treia finală la Openul francez şi a doua consecutivă. Iar finala, după un prim set clar controlat de Sloane Stephans, i-a adus împlinirea visului: 6-4 în setul doi şi 6-1 în decisiv.