"Trebuia să marcăm mai mult". Cum motivează Dică schimbarea lui Alibec de la pauză

Dică, momcilovic, Liga 1 Betano, fcsb-dinamo 1-0

FCSB-Dinamo 1-0 în Liga 1 Betano. Marko Momcilovic a marcat singurul gol al partidei, iar Budescu a ratat o lovitură de pedeapsă. Nicolae Dică spune că echipa sa a fost superioară, în special în partea a doua. Antrenorul FCSB a explicat şi motivele pentru care a decis să îl schimbe pe Alibec la pauză. Vezi aici fazele de la FCSB-Dinamo

"Consider că a fost o primă repriză echilibrată. Am avut unele probleme pe dreapta, cu Salomao. În repriza a doua am reuşit şi am jucat mai bine. Ne-am creat ocazii, am avut posesie, am dominat partida. Îmi pare rău că nu am marcat mai mult. Mă gândeam că Dinamo o să joace cu Nemec, să dea mingea pe el. Şi ei au avut două ocazii mari, dar noi am avut mai multe. Click pe meci în aplicaţia de mai jos pentru detaliile complete: echipe de start, comentariul live, statistici, clasament în timp real! Click pe MECIURILE ZILEI pentru a vedea toate jocurile de azi

Am fost mai proaspeţi decât ei în repriza a doua, deşi . L-am scos pe Alibec pentru că era obosit, am vorbit cu el şi am luat această decizie. Alibec nu s-a supărat, a înţeles situaţia. L-am trimis pe "Bizon" pentru a ţine mai mult de balon. Normal că mă aştept mai mult de la el, aşa este cu toţi. Am înţeles că la Budescu e primul penalty ratat, important e că am câştigat. Se întâmplă. Mă gândeam în acele momente că este posibil să ne egaleze.

Click pe meci în aplicaţia de mai jos pentru detaliile complete: echipe de start, comentariul live, statistici, clasament în timp real! Click pe MECIURILE ZILEI pentru a vedea toate jocurile de astăzi

Suporterii au făcut o atmosferă excelentă, le mulţumesc că sunt alături de noi. Mi-au spus că acesta este meciul pe care ei vor să îl câştige. CFR Cluj este lider, au un lot valoros, cu multă experienţă. Să nu uităm şi de Craiova, este prematur să spunem cine va câştiga campionatul. Nu pot să-i spun eu lui Contra pe cine să cheme la naţională. Îmi doresc să avem cât mai mulţi jucători", a declarat Nicolae Dică.

După ce a trecut de Dinamo cu 1-0, prin golul marcat de Marko Momcilovic, FCSB revine pe locul doi în clasamentul din Liga 1 Betano, cu 25 de puncte după primele 12 etape. Este la un punct în spatele liderului CFR Cluj, care are şi un meci mai puţin disputat. Dinamo este pe locul 7, cu 16 puncte. Şi ea are un meci restant.