Mihaela Buzărnescu, învinsă de Şarapova la primul meci! Cîrstea s-a calificat în turul secund la Madrid

Irina Aldea
în Tenis
06/05/2018, 18:00
Mihaela-Buzarnescu

Duminică a fost o zi plină de meciuri ale românilor la Madrid. Capul de afiş a fost Simona Halep, dar pe lângă liderul mondial din WTA, Sorana Cîrstea şi Mihaela Buzărnescu au evoluat şi ele la Caja Magica.

UPDATE: Game, set & match! Mihaela Buzărnescu părăseşte competiţia de la Madrid încă din turul întâi. Maria Şarapova se impune, scor 6-4, 6-1, după o oră şi 24 de minute.

UPDATE: Maria Şarapova îşi adjudecă prima manşă cu scorul de 6-4 după 49 de minute de joc! Prima care va servi în setul secund este rusoaica.

UPDATE: Mihaela Buzărnescu şi Maria Şarapova au intrat pe teren, iar în scurt timp va începe meciul din turul inaugural!

UPDATE: Victorie Sorana Cîrstea! Sportiva noastră se impune în turul inaugural în faţa Katerinei Siniakova, scor 6-4, 2-6, 6-4. Partida a durat două ore şi 5 minute! În turul următor, Sorana o va întâlni pe Daria Kasatkina, locul 15 WTA.

UPDATE: Katerina Siniakova revine în meci şi îşi adjudecă cel de-al doilea set cu scorul de 6-2 după 32 de minute de joc. Începe decisivul în câteva momente cu cehoaica la serviciu.

UPDATE: Sorana Cîrstea câştigă prima manşă din primul tur contra Katerinei Siniakova, scor 6-4, după 44 de minute de joc! Cehoaica va servi prima în manşa a doua.

Sorana Cîrstea va disputa prima partidă de pe terenul numărul 6 de la Madrid şi o va întâlni pe cehoaica de pe locul 51 WTA, Katerina Siniakova. Românca născută la Târgovişte a mai învins-o în trecut pe sportiva de 21 de ani, dar va fi în continuare o provocare mare. Meciul este programat să înceapă la ora 12.00, ora României.

În cea de-a treia partidă de pe terenul numărul 2, Mihaela Buzărnescu, finalista de săptămâna trecută de la Rabat, va încerca şi ea să producă surpriza împotriva Mariei Şarapova. Chiar dacă rusoaica nu este în cea mai bună formă, iar Mihaela se poate lăuda cu un joc foarte bun în ultima vreme, va fi un meci interesant din multe puncta de vedere. Partida este programată să înceapă nu mai devreme de 14.30, ora României.

Simona Halep, cap de afiş

Simona Halep o va înfrunta pe rusoaica Ekaterina Makarova, locul 32 WTA, jucătoare de mâna stângă. Halep şi Makarova s-au mai înfruntat de şase ori până acum, cu patru victorii pentru româncă. Ultima a fost obţinută cu mare uşurinţă, la Doha, scor 6-3, 6-0. Makarova s-a impus ultima dată în 2017, la Washington, după ce Simona s-a retras în decisiv. Este prima confruntare dintre cele două pe zgură. Toate au fost pe hard până acum. Simona Halep vs. Ekaterina Makarova, se va disputa duminică, 6 mai, în jurul orei 13.30, ora României, pe arena Manolo Santana, după meciul feminin de tenis dintre Daria Gavrilova şi Caroline Wozniacki.