Tricolorii lui Mirel Rădoi, locul secund în preliminarii, lideri în audiențe! Peste 2.000.000 de telespectatori au urmărit naționala României U21 în victoria cu Finlanda U21

15.11.2019 | 17:10
Tricolorii lui Mirel Radoi locul secund in preliminarii lideri in audiente Peste 2000000 de telespectatori au urmarit nationala Romaniei U21 in victoria cu Finlanda U21

Tricolorii mici antrenați de Mirel Rădoi au audiențe din ce în ce mai mari în preliminariile Campionatului European U21. Victoria naționalei de tineret a României contra reprezentativei similara a Finlandei, scor 4-1, din etapa a patra a calificărilor pentru turneul final EURO 2021, a strâns în fața televizoarelor peste 2.000.000 de oameni, număr comparabil cu audiențele primei reprezentative.

• (P) Cota EXCLUSIVĂ Fortuna: 3,10 este cota pentru “Gol George Pușcaș” la meciul România – Suedia. Vezi aici toate cotele!

Tricolorii lui Mirel Rădoi, audiențe impresionante! Peste 2.000.000 de telespectatori au urmărit naționala României U21 în victoria cu Finlanda U21

Dacă tribunele stadionului ”Anghel Iordănescu”, locul de disputare al meciului România U21 – Finlanda U21 4-1 nu au fost pline, vremea fiind un factor decisiv, în fața televizoarelor lucrurile au fost complet diferite. În intervalul 20.00-21:55, românii au lăsat totul la o parte și au fost, de pe telecomandă, alături de puștii lui Mirel Rădoi.

Nu mai puțin de 2.003.000 de telespectatori au urmărit meciul România U21 – Finlanda U21, iar confruntarea de la Voluntari a dus postul PRO TV pe primul loc în topul audiențelor, la mare distanță față de concurenți, conform Pagina de Media.

Tehnic vorbind, succesul puștilor lui Mirel Rădoi a adus un rating uriaș de 11.3 cu un share de 22.1. La mare distanță în urma PRO TV-ului s-au situat Antena 1 (1.526.000 cu rating de 8.6 și share de 16.8) și Kanal D (1.059.000 de telespectatori cu rating de 5.9% și share de 11.7).

Audiențele României U21 la meciurile precedente jucate pe teren propriu:

• Romania U21 – Irlanda de Nord, 1.909.000 de persoane, rating 10.7%, 23 share
  • România U21 – Ucraina U21, 1.820.000 de persoane, rating 10.2%, 21.9 share

România U21, locul 2 în grupa de calificare la EURO 2021

Joi, la Voluntari, România U21 a învins Finlanda U21 cu 4-1 în preliminariile pentru Campionatul European din 2021. Olteanul Valentin Mihăilă a făcut meciul carierei, reuşind să contribuie la toate golurile României! Finlandezii au deschis scorul, în minutul 3, însă apoi a început show-ul puştiului de la Craiova, care doar până la pauză a marcat de două ori (minutele 6, 16) şi a provocat un autogol (45)! Şi-a completat recitalul în repriza secundă, în minutul 78, când a reușit şi golul trei.

În acest moment, România U21 ocupă poziţia secundă a grupei a 8-a de calificare la turneul final din 2021, la egalitate de puncte cu Danemarca. Nordicii au însă un meci în minus.

• Următorul meci al elevilor lui Mirel Rădoi se va juca pe marți, 19 noiembrie, contra Irlandei de Nord în deplasare.