Nicio categorie

Tricolorii mici continuă cursa pentru Euro under 19

România under 19, pregătită de Ştefan Iovan,  a obţinut biletele pentru participarea la turneul de elită al calificărilor pentru CE 2014. Tricolorii mici au cîştigat grupa a 2-a a primei...
15.10.2013 | 18:20
Echipa under 19, cu Mihai Bălaşa, Mitriţă, Vînă, formaţi la Academia Hagi, poate fi o echipă de viitor

România under 19, pregătită de Ştefan Iovan,  a obţinut biletele pentru participarea la turneul de elită al calificărilor pentru CE 2014. Tricolorii mici au cîştigat grupa a 2-a a primei faze de calificare, după ce au făcut două egaluri, ambele 1-1, cu Armenia şi Polonia, gazda competiţiei şi au învins cu 1-0 Lituania. Mai departe merg România, cu 5 puncte şi Lituania, 4 puncte. Ultimul meci, disputat în compania Poloniei, a fost dramatic. România a marcat repede, prin Bălaşa, în minutul 4, iar gazdele au egalat în minutul 37. A doua repriză a fost controlată mai mult de gazde, dar apărarea noastră a fost permanent la post. În ultimul minut România a rămas în zece, în urma eliminării lui Marin, gazdele au mai avut un corner, la care au creat presiune şi cu portarul în atac, dar portarul Stelei, Valentin Cojocaru, nu a mai putut fi învins. Iată formula de echipă folosită de Ştefan Iovan: Cojocaru  – Băjan, Hodorogea, Păun, Vasile – Bălaşa, Bărbuţ (90Moroşanu), Mitriţă (65Popescu), Marin – Tîrnovan (85Popadiuc), Vînă.