Video. Lucescu, încă un eşec ruşinos! Sadiku, ”naşul” românilor

turcia-albania, mircea lucescu, selectioner, post

Tehnicianul Mircea Lucescu trece printr-o perioadă grea la echipa naţională a Turciei, suferind o nouă înfrângere într-un meci amical, la patru zile după eşecul în faţa României.

UPDATE, ora 21:20 / Turcia a înregistrat o nouă înfrângere ruşinoasă, scor 2-3, în meciul amical de pe teren propriu cu Albania. Situaţia lui Mircea Lucescu este una delicată, presa turcă cerând insistent demiterea lui. Două dintre golurile albanezilor au fost marcate de atacantul Armando Sadiku, cel care a marcat şi împotriva României la Campionatul European din 2016. Aceasta este a doua înfrângere a Turciei în faţa Albaniei, precedenta contraperformanţă avusese loc în urmă cu 46 de ani.

Antrenorul român a ratat calificarea la Cupa Mondială din 2018 cu reprezentativa Turciei, iar în urmă cu patru zile a pierdut meciul amical cu selecţionata României, scor 2-0, disputat pe stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca.

Deşi a început meciul cu vedetele Hakan Calhanoglu, Cenk Tosun, Cengiz Under şi Oguzhan Ozyakup, Mircea Lucescu s-a văzut condus la pauză de modesta formaţie a Albaniei în amicalul din Antalya. Elevii lui Christian Panucci au punctat în minutele 24 şi 39 prin atacantul Armando Sadiku.

Llullaku este rezervă în Turcia - Albania

Click pe meci în aplicaţia de mai jos pentru detaliile complete: echipe de start, comentariul live, statistici, clasament în timp real! Click pe GRUPA H pentru a vedea toate rezultatele meciurilor de azi din Liga Campionilor! Click pe MECIURILE ZILEI pentru a vedea toate jocurile de astăzi

Şansa lui Mircea Lucescu în partida amicală Turcia - Albania poate fi faptul că oaspeţii au rămas în inferioritte numerică din minutul 41, după eliminarea lui Ledian Memushaj. De remarcat că pe banca de rezerve a albanezilor se află şi fostul mijlocaş de la Gaz Metan Mediaş, Azdren Llullaku.