Turneul celor 4 Trambuline. Ryoyu Kobayashi a câștigat ediția din acest an și a fost la câțiva metri de o performanță istorică

Turneul celor 4 Trambuline se desfăşoară la cumpăna dintre ani în Oberstdorf, Garmisch-Partenkirchen, Innsbruck şi Bischofshofen. FANATIK vă prezintă programul şi clasamentul competiţiei.
06.01.2022 | 21:15
Turneul celor 4 Trambuline Ryoyu Kobayashi a castigat editia din acest an si a fost la cativa metri de o performanta istorica
Ryoyu Kobayashi a câștigat a doua oară în carieră „Vulturul de aur”. Sursa foto: captură Eurosport
06-01-2022
19:14

Ryoyu Kobayashi a primit „Vulturul de aur”

Japonezul Ryoyu Kobayashi s-a impus la ediția din acest an a Turneului celor 4 Trambuline la sărituri cu schiurile, câștigând „Vulturul de aur”. Niponul și-a adjudecat a doua oară în carieră marele trofeu, după victoria din sezonul 2018-2019, cu mențiunea că în urmă cu trei ani a câștigat toate cele patru etape.

De această dată, el i-a devansat în clasamentul general pe Marius Lindvik și Halvor Egner Granerud. În ceea ce privește ultima etapă, care a avut loc la Bischofshofen, victoria a revenit austriacului Daniel Huber, cu 286,8 puncte, el fiind urmat de norvegianul Halvor Egner Granerud și germanul Karl Geiger.

Pe locurile 4 și 5 s-au clasat doi japonezi, Yukiya Sato și Kobayaski. A fost prima victorie într-o etapă a Turneului Celor 4 Trambuline pentru Huber.

Toți sportivii rămân la Bischofshofen, deoarece în week-end va avea loc o etapă din cadrul Cupei Mondiale la sărituri cu schiurile. Sâmbătă este competiția invididuală, iar a doua zi are loc concursul pe echipe.

05-01-2022
18:27

Ryoyu Kobayashi, la un pas să scrie istorie! Niponul a câştigat toate cele trei etape

Ryoyu Kobayashi a câştigat etapa a treia din Turneul celor 4 Trambuline, desfăşurată la Bischofshofen. Iniţial, etapa trebuia să se dispute marţi, la Innsbruck, însă competiţia a fost anulată din cauza vântului puternic. Astfel, au fost programate două etape la Bischofshofen.

Ryoyu Kobayashi a câştigat a treia etapă, din nou la mare luptă. Japonezul l-a învins pe Marius Lindvik, cu 4,7 puncte. Norvegianul a condus după prima manşă, însă a fost nevoit să se declare învins. Halvor Egner Granerud a încheiat pe locul trei.

Top 10 în etapa a treia:

Top 10 în etapa a treia de la Bischofshofen

Joi, 6 ianuarie, se va încheia actuala ediţie din Turneul celor 4 Trambuline. Ryoyu Kobayashi este aproape de al doilea “grand slam” din carieră, după cel reuşit în ediţia 2018-2019. Este la o singură victorie de o performanţă incredibilă.

01-01-2021
16:03

Ryoyu Kobayashi câștigă și la Garmisch! Mare favorit la victoria în turneu

Ryoyu Kobayashi a câștigat etapa de la Garmisch Partenkirchen. Japonezul l-a depășit cu doar două zecimi pe Markus Eisenbichler, omul care a câștigat ședința de calificare. Japonezul are șansa de a obține un nou Grand Slam în turneu, după cel obținut în sezonul 2018-2019. Următoarea etapă va avea loc la Innsbruck. Calificările sunt programate pe 3 ianuarie, la ora 14:30, concursul fiind programată o zi mai târziu.

Top 10 la Garmisch Partenkirchen:

Top 10 la Garmisch Partenkirchen
31-12-2021
14:47

Markus Eisenbichler câștigă calificările de la Garmish. Cum arată perechile pentru concurs

Germanul Markus Eisenbichler a câștigat calificările celei de-a doua etape din Turneul celor 4 Trambuline. Neamțul a sărit 137 de metri și a obținut 144,9 puncte, cu care a reușit să îi depășească pe Ryoyu Kobayashi și Karl Geiger. Concursul va avea loc pe 1 ianuarie, de la ora 15:00.

Perechile la start:

29-12-2021
19:04

Principalul favorit la câștigarea Turneului celor 4 trambuline, Ryoyu Kobayashi, a câștigat etapa de la Oberstdorf

Ediția cu numărul 70 a celebrei competiții organizată la cumpăna dintre ani, Turneul celor 4 trambuline, a debutat la Oberstdorf.

S-a sărit în sistem knock-out, în ordinea formării celor 25 de dueluri de după calificările de ieri. Și astfel, la capătul primei manșe, s-au calificat cei 25 de câștigători plus cinci norocoși învinși.

Principalul favorit la câștigarea ”Vulturului de aur”, Ryoyu Kobayashi s-a impus la capătul unei etape disputată în condiții nepotrivite sporturilor de iarnă, cu ploaie din abundență.

Niponul a câștigat reușind cea mai lungă săritură din concurs – 141 de metri și a fost urmat în clasamentul final de norvegienii Halvor Egner Granerud și Robert Johansson.

Astfel, la capătul primei etape a noi ediții a celei mai populare competiții din lumea icarilor moderni clasamentul, în partea lui superioară, arată astfel:

Programul de la Garmisch-Partenkirchen (Grose Olympiaschanze)
Vineri, 31 decembrie: calificări, ora 15:00
Sâmbătă, 1 ianuarie: etapă individuală, ora 15:00

Innsbruck (Bergisel-Schanze)

Luni, 3 ianuarie: calificări, ora 14:30
Marți, 4 ianuarie: etapă individuală, ora 14:30

Bischofshofen (Paul-Auserleitner-Schanze)

• Daiki Ito vs. Ryoyu Kobayashy

Turneul celor 4 Trambuline debutează pe data de 29 decembrie cu etapa de la Oberstdorf. Competiţia se va desfăşura în Germania şi Austria, la cumpăna dintre ani. Polonezul Kamil Stoch este campionul en-titre.

Turneul celor 4 Trambuline. Ryoyu Kobayashi a câştigat calificările de la Oberstdorf!

În calificările de la Oberstdorf, japonezul Ryoyu Kobayashi a reuşit să se impună cu o săritură de 129 de metri, reuşind să adune 149,3 puncte. Liderul clasamentului general, Karl Geiger, s-a clasat pe locul doi.

Podiumul calificărilor pentru prima etapă a fost completat de Halvor Egner Granerud. Doi români au intrat în concurs, însă, din păcate, niciunul dintre ei nu a putut să obţină calificarea pentru prima manşă.

Doi români au intrat în concurs! Nu s-au calificat pentru prima etapă

Andrei Cacina a sărit 112 metri şi la final s-a clasat pe locul 60, cu 97,7 puncte. Andrei Feldorean a sărit 102,5 metri şi a ocupat locul 66, cu 91 de puncte. Cei doi vor avea o nouă şansă la Garmisch Partenkirchen.

Prima etapă se va desfăşura miercuri, 29 decembrie, cu începere de la ora 17:30 şi va putea fi urmărit pe Eurosport. Germanul Karl Geiger este principalul favorit la câştigarea turneului, fiind lider al clasamentului mondial şi unul dintre cei mai în formă săritori.

• Competiţie, 6 ianuarie, ora 18:30

Kamil Stoch, campion en-titre! Geiger vrea să fie primul german din 2001 încoace care se impune

Campionul en-titre al competiţiei este Kamil Stoch. Polonezul a câştigat anul trecut pentru a treia oară în carieră Turneul celor 4 Trambuline. Karl Geiger a încheiat al doilea anul trecut, însă vrea să îşi ia revanşa.

Dacă va reuşi să se impună, Karl Geiger va deveni primul german de la Sven Hannawald care câştigă Turneul celor 4 Trambuline. În 2001, Hannawald devenea primul săritor din lume care reuşea să facă marele şlem, cu victorii în toate cele patru etape ale turneului.

Ulterior, au mai reuşit doi săritori această performanţă: Kamil Stoch în ediţia 2017-2018 şi Ryoyu Kobayashi în sezonul 2018-2019. Săritorul cu cele mai multe victorii este Janne Ahonen. Finladezul s-a impus de cinci ori.