U Craiova – FCSB se joacă într-o zi istorică pentru olteni! 37 de ani de la uriaşul 3-1 cu Fiorentina! Video

15.09.2019 | 18:41
U Craiova  FCSB se joaca intro zi istorica pentru olteni 37 de ani de la uriasul 31 cu Fiorentina Video

U Craiova –  FCSB se joacă pe 15 septembrie, de la ora 21:00, într-o zi istorică pentru olteni. În urmă cu 37 de ani, în 1982, formaţia din Bănie uluia fotbalul european şi îi administra o corecţie drastică Fiorentinei, echipă care avea în lot cinci campioni mondiali cu Italia.

U Craiova – FCSB, la 37 de ani de victoria istorică a oltenilor cu Fiorentina

15 septembrie este o zi istorică pentru U Craiova, care o întâlneşte pe FCSB în etapa a 9-a din Casa Pariurilor Liga 1. Sezonul 1982-83 a fost cel mai bun pentru olteni în cupele europene, după ce formaţia antrenată de Constantin Oţet a ajuns până în semifinalele Cupei UEFA. Totul a început pe 15 septembrie 1982, când Fiorentina pleca umilită din Bănie, scor 3-1, de pe stadionul “Central”.

Prima repriză nu a fost una foarte bună pentru Universitatea Craiova, iar Daniel Bertoni a deschis scorul în minutul 37 al meciului. Înainte de golul italienilor, Aurică Ţicleanu a scuturat bara porţii apărate de Giovanni Galli. “Când Ţicleanu a şutat în bară mi-am zis că totul ne este potrivnic. A venit imediat golul lor şi la vestiare domnea o linişte mormântală”, avea să-şi aducă aminte peste ani Vasile Frânculescu, medicul echipei din Bănie.

“Putea fi 5-2 pentru U Craiova”

După pauză, oltenii au dat drumul la motoare, iar Nicolae Ungureanu a egalat în minutul 55. U Craiova părea o cu totul altă echipă faţă de prestaţia din prima repriză, iar defensiva Fiorentinei a fost pusă la testul suprem. Italienii au cedat a doua oară în minutul 72, când Sorin Cârţu a dus scorul la 2-1. Cu trei minute înainte de final, Ilie Balaci reuşea al treilea gol al oltenilor, iar U Craiova dădea lovitura. “La pauză putea fi 2-0 pentru noi. În final putea fi 5-2 pentru Universitatea”, comenta Giancarlo Antognoni, căpitanul italienilor, la finalul meciului.

Două săptămâni mai târziu, pe 29 septembrie 1982, Fiorentina o învingea pe U Craiova, scor 1-0, dar victoria italienilor era doar una de palmares. Oltenii se calificau în turul 2, unde treceau lejer de Shamrock Rovers. Au urmat Bordeaux şi Kaiserslautern, dar şi dubla de tristă amintire cu Benfica, din semifinalele Cupei UEFA.

Alte meciuri memorabile ale românilor în cupele europene care s-au jucat pe 15 septembrie

• 15.09.1976 – Dinamo – AC Milan 0-0 (Cupa UEFA)
  • 15.09.1976 – Sportul Studenţesc – Olympiacos 3-0 (Cupa UEFA)
  • 15.09.1982 – Dinamo – Dukla Praga 2-0 (Cupa Campionilor Europeni)
  • 15.09.1982 – FC Baia Mare – Real Madrid 0-0 (Cupa Cupelor)
  • 15.09.1994 – Gloria Bistriţa – Real Zaragoza 2-1 (Cupa Cupelor)
  • 15.09.2005 – Dinamo – Everton 5-1 (Cupa UEFA)
  • 15.09.2005 – Feyenoord – Rapid 1-1 (Cupa UEFA)
  • 15.09.2010 – CFR Cluj – FC Basel 2-1 (Liga Campionilor)
  • 15.09.2010 – Lazio – FC Vaslui 2-2 (Europa League)
  • 15.09.2010 – FCSB – Schalke 0-0 (Europa League)