U Craiova – Voluntari 3-1 în Liga 1 Betano. Oltenii urcă pe podium!

10.12.2018 | 19:27
U Craiova  Voluntari 31 in Liga 1 Betano Oltenii urca pe podium

U Craiova – FC Voluntari 3-1 s-a jucat în etapa a 19-a din Liga 1 Betano. Ilfovenii au deschis scorul prin Richard Gadze în minutul 11. Elvir Koljic, Alex Mitriţă şi Nuno Rocha au marcat pentru olteni. După victoria cu FC Voluntari, formaţia antrenată de Devis Mangia a urcat pe locul 3 în clasament. Vezi toate detaliile partidei accesând aplicaţia de mai jos: echipele de start, comentariul LIVE TEXT minut cu minut, marcatorii etc.

Min. 90+1 / GOOOOOOL U Craiova! Nuno Rocha a marcat cu un şut din interiorul careului după ce profitat de o greşeală a apărătorilor ilfoveni.  VEZI GOLUL AICI.

Min. 89 / Aissa Laidouni a fost eliminat.

Min. 45+2 / GOOOOOL U Craiova! Alex Mitriţă a marcat dintr-o lovitură liberă.  VEZI GOLUL AICI.

Min. 26 / GOOOOOOL U Craiova! Elvir Koljic a egalat cu o lovitură de cap.  VEZI GOLUL AICI.

Min. 11 / GOOOOOOL FC Voluntari! Richard Gadze a deschis scorul după o pasă primită de la Bogdan Bucurică. VEZI GOLUL AICI.

UPDATE, ora 20:00 / A început meciul U Craiova – FC Voluntari.

UPDATE, ora 19.30. Echipele de start:
U Craiova: Pigliacelli – Martic, Donkor, Ferreira, Bancu – Cicâldău, Mihăilă – Meza Colli, Mitriţă, Mateiu – Koljic
Voluntari: Vâtcă – Bucurică, Armaş, Balaur, Vlad –  Laidouni, Căpăţână, Răuţă, Gheorghe – Gazdze, Tudorie

Poate fi o etapă de vis pentru olteni. Liderul CFR Cluj s-a încurcat deja pe teren propriu cu Gaz Metan, scor 2-2, în vreme ce FCSB și Viitorul, ocupantele locurilor 2 și 3, au meci direct de la aceeași oră. Practic, dacă își va câștiga meciul, Craiova va reduce din diferența de puncte fie față de toate cele trei urmăritoare, fie de două dintre ele, în funcție de rezultateul de la Pitești.

U Craiova – Voluntari Live Steam Online la TV Telekom Sport, Digi Sport şi Look TV

Oltenii trebuie să fie atenți însă. Au pierdut o mulțime de puncte în acest sezon cu echipe din play-out, precum Botoșani, Sepsi, Hermannstadt, Chiajna și Poli Iași. Voluntari este cea mai slabă echipă din Liga 1 Betano dacă ar fi să privim clasamentul. Totuși, în ultima vreme, ilfovenii joacă mult mai bine decât Chiajna și Dunărea Călărași, formații aflate în cădere liberă.

U Craiova - Voluntari LIVE VIDEO în Liga 1 Betano
U Craiova – Voluntari LIVE VIDEO în Liga 1 Betano

Craiova are al doilea cel mai prolific atac din campionat, cu 32 de goluri înscrise în 18 etape. Interesant este că numai 12 dintre reușite au venit pe teren propriu, acolo unde oltenii au fost o forță anul trecut. În acest sezon, Știința a câștigat mai puțin de jumătate din meciurile disputate acasă (4 din 9).

Liga 1 Betano LIVE VIDEO şi STEAM pe FANATIK.RO

Norocul Craiovei îl reprezintă forma catastrofală a adversarei în deplasare. Voluntari a luat doar trei puncte din cele nouă deplasări ale sale, fără a câștiga vreun meci. A încasat 19 goluri, mai multe decât oricare altă echipă din prima ligă.

În tur, Craiova s-a impus cu 5-1, patru dintre golurile oltenilor fiind marcate încă din prima repriză. În acest moment Craiova are o serie de șase meciuri fără eșec pe teren propriu și a marcat de fiecare dată cel puțin un gol.