UEFA a nominalizat 4 reușite pentru cel mai frumos gol al etapei în Champions League. Video

25.10.2018 | 13:48

S-a consumat încă o etapă din Champions League, în care iubitorii fotbalului s-au putut bucura de nu mai puțin de 45 de goluri. Un singur meci s-a terminat la egalitate, cel din Turcia dintre Galatasaray și Schalke. UEFA a nominalizat reușitele a 4 jucători pentru cel mai frumos gol al etapei: Bernardo Silva, Marcelo, Angel Di Maria şi Lorenzo Insigne.

Manchester City s-a impus cu scorul de 3-0 pe terenul celor de la Șahtior Donețk în runda cu numărul 3 din Champions League, golurile englezilor fiind marcate de David Silva, Aymeric Laporte și Bernardo Silva. Reușita celui din urmă a fost nominalizată de UEFA pentru cel mai frumos gol al etapei.

Reușitele lui Silva, Marcelo, Di Maria și Insigne, nominalizate pentru cel mai frumos gol în Champions League

Și reușita lui Marcelo a fost aleasă de forul european din cele 45 de goluri marcate de echipele care joacă în faza grupelor în Champions League, în cea de-a treia etapă. Brazilianul a marcat golul de 2-0 pentru Real Madrid în victoria cu scorul de 2-1 împotriva cehilor de la Viktoria Plzen, pe teren propriu. Pentru madrileni a mai marcat Karim Benzema.

Angel Di Maria a marcat golul care a adus egalarea pentru PSG în partida cu Napoli. Reușita argentinianului a venit în ultimele minute de joc și o menține pe PSG în lupta pentru asigurarea unui loc în primăvara europeană, dintr-o grupă din care mai fac parte, pe lângă clubul italian, Liverpool și Steaua Roșie Belgrad.

Cel de-al patrulea gol nominalizat de UEFA pentru reușita etapei a treia din grupele Champions League este cel al lui Lorenzo Insigne. Italianul de la Napoli a deschis scorul pe Parc de Princes în minutul 29. Autogolul lui Mario Rui a adus egalarea pentru PSG, după care Dries Mertens a făcut 2-1 pentru gruparea italiană, iar scorul final a fost stabilit de Angel Di Maria.