Traian Terzian    Valeriu Tache
in Champions League
12/02/2019, 22:41
UEFA îl omagiază pe Emiliano Sala! Minut de reculegere la meciurile din Champions League GALERIE FOTO
Moment de reculegere la Roma pentru disparitia lui Emiliano Sala

UPDATE. Ora 22:01 / S-a ținut minutul de reculegere în memoria lui Emiliano Sala atât pe Old Trafford, cât și pe Olimpico.

UEFA a decis să îl omagieze pe atacantul argentinian Emiliano Sala, decedat într-un tragic accident aviatic imediat după transferul de la FC Nantes la Cardiff City. Aeronava care îl ducea pe fotbalist în Marea Britanie s-a prăbușit în Canalul Mânecii la 21 ianuarie și a fost nevoie de două săptămâni pentru găsirea epavei.

”În numele tuturor celor de la UEFA, aș dori să-mi exprim condoleanțele sincere familiei și apropiaților lui Emiliano Sala pentru pierderea lor. Sunt profund trist că viața lui a fost luată atât de crud la o vârstă atât de fragedă. Îi îndemn pe suporteri să-i respecte memoria în zilele următoare”, a declarat președintele UEFA, Aleksander Ceferin, pentru site-ul oficial al forului.

UEFA îl omagiază pe Emiliano Sala la meciurile din Champions League și Europa League

Conducătorii UEFA au decis să-i aducă un ultimul omagiu lui Emiliano Sala, astfel că la meciurile care se vor disputa în această săptămână în Champions League și Europa League se va ține un moment de reculegere. De asemenea, forul continental și-a dat acordul ca echipele care doresc pot purta banderole negre în memoria fostului atacant argentinian.

Autoritățile engleze au anunțat luni, după efectuarea auropsiei, că Emiliano Sala a murit din cauza loviturilor la cap și la corp. Fostul fotbalist, decedat la vârsta de 28 de ani, a fost identificat cu ajutorul amprentelor.

Emiliano Sala a fost omagiat la meciul FC Nantes - Olympique Nîmes din Ligue 1
Emiliano Sala a fost omagiat la meciul FC Nantes – Olympique Nîmes din Ligue 1

Emiliano Sala a fost comemorat în weekend la meciul pe care FC Nantes l-a pierdut duminică, pe teren propriu, în fața formației Olympique Nîmes. La acea partidă, Ciprian Tătărușanu a încasat un gol de generic fiind lobat de la 16 metri. Fostul atacant argentinian a fost comemorat și la derby-ul U Craiova – CFR Cluj, suporterii olteni afișând un banner prin care și-au luat la revedere de la fotbalist.