Sport

Un fost jucător de la FCSB, erou la Glasgow una dintre cele mai importante victorii din istorie a unei echipe românești în Scoția

Un fost jucător al FCSB a reușit să scrie istorie la Glasgow în una dintre cele mai mari surprize produse de o echipă românească în cupele europene.
24.10.2024 | 15:55
Un fost jucator de la FCSB erou la Glasgow una dintre cele mai importante victorii din istorie a unei echipe romanesti in Scotia
George Țucudean a marcat la Glasgow în 2019 în minutul 90+7 și o califica pe CFR Cluj în grupele Ligii Campionilor. Sursă foto: sportpictures.eu
ADVERTISEMENT

George Țucudean, fostul atacant al FCSB, CFR Cluj sau Dinamo, a reușit un gol extrem de important pentru ardeleni care s-au calificat în play-off-ul Ligii Campionilor.

George Țucudean, fostul atacant al FCSB, eroul de la Glasgow în victoria dramatică cu 4-3 a lui CFR Cluj împotriva lui Celtic

Jucătorii FCSB se pot motiva înainte de meciul care îi poate califica mai departe în Europa League cu golul reușit de fostul lor atacant, George Țucudean, eroul de la Glasgow pentru CFR Cluj.

ADVERTISEMENT

Echipa antrenată de Dan Petrescu a reușit cea mai importantă victorie a unei echipe românești în Scoția. În 2019, în turul trei preliminar al UEFA Champions League, ardelenii reușeau să se califice dramatic după 1-1 în Gruia și 4-3 la Glasgow, împotriva echipei pregătite de fostul antrenor al Rapidului, Neil Lennon.

George Țucudean a fost eroul lui CFR Cluj, după ce a reușit să marcheze golul calificării în minutul 90+7. Ciprian Deac, Mario Camora, Damjan Djokovic și Adrian Păun sunt singurii jucători care încă se mai află în Gruia și care au evoluat în acel meci. Păun chiar a pasat decisiv la golul de 3-3.

ADVERTISEMENT

Victoria a fost cu atât mai remarcabilă cu cât Celtic conducea cu 3-2 în minutul 79. Damjan Djokovic a reușit de aseamenea o pasă extraordinară printr-o execuție acrobatică și l-a lăsat pe George Țucudean singur cu portarul. Atacantul a marcat spectaculos cu o „scăriță”.

ADVERTISEMENT

Englezii, impresionați de povestea lui George Țucudean, românul care i-a răpus pe rivalii istorici scoțieni

Jurnaliștii englezi de Sports Bible au fost fascinați de povestea lui George Țucudean: „Atacantul celor de la CFR, George Țucudean a dat probe la Celtic, pe când avea 15 ani. El a dezvăluit înaintea de partidă că meciului din Scoția ar putea fi ultimul său joc, din cauza unor probleme la inimă.

A marcat ultimul gol de pe Celtic Park și și-a trimis echipa în runda următoare, lăsând-o pe Celtic acasă. O poveste uimitoare!”.

ADVERTISEMENT

George Țucudean s-a retras din fotbal la finalul acelui sezon. Palmares de invidiat la CFR Cluj și FCSB

Meciul de la Glasgow împotriva lui Celtic avea să fie ultimul mare meci al atacantului care a decis la finalul sezonului 2018-2019 să se retragă din fotbal din cauza unor probleme la inimă.

George Țucudean a câștigat nu mai puțin de 3 trofee la FCSB: titlul de campion, Cupa României și Cupa Ligii în sezonul 2014-2015. În Gruia a reușit de asemenea să cucerească de două ori campionatul (2017-2018, 2018-2019) și Supercupa României în 2018.

2,82 este cota BETANO pentru pariul X2 la Rangers - FCSB