News

Un spital din Bistrița va plăti daune record după un caz grav de malpraxis. Bărbat diagnosticat greșit, rămas cu sechele pe viață

Un spital din Bistrița are de plătit despăgubiri record după ce un pacient a rămas cu sechele pe viață, în urma unui diagnostic greșit
05.08.2025 | 16:45
Un spital din Bistrita va plati daune record dupa un caz grav de malpraxis Barbat diagnosticat gresit ramas cu sechele pe viata
Un spital din Bistrița are de plătit daune uriașe după ce un pacient a fost diagnosticat greșit. Sursa foto: Freepik, Facebook/Colaj Fanatik
ADVERTISEMENT

În urma unui caz grav de malpraxis, petrecut cu peste un deceniu în urmă, un spital din Bistrița trebuie să-i plătească daune uriașe unui pacient diagnosticat greșit, care a rămas cu probleme medicale neurologice grave.

După ce a fost diagnosticat greșit, un pacient va primi daune record de la un spital din Bistrița

Bărbatul a mers la spital după ce s-a confruntat cu dureri în zona coastelor, iar medicii de la Spitalul Județean de Urgență Bistrița i-au pus diagnosticul de junghi. Acesta a primit și medicamente antiinflamatorii, după care medicii l-au trimis acasă.

ADVERTISEMENT

Ulterior, după patru zile, s-a simțit mai rău și s-a întors la spital, doar că se afla într-o stare mult mai gravă. A aflat, atunci, că suferă de pneumonie și că avea o infecție la plămânul drept. Totul a început cu mai bine de zece ani în urmă, în 2014, potrivit Europa Liberă România.

În cazul bărbatului, nu au fost efectuate procedurile de urgență deoarece spitalul nu avea un chirurg toracic. Din acest motiv, a fost transferat, după mai multe zile, la secția de Terapie Intensivă a unui spital universitar, unde a primit îngrijirile de care avea nevoie. A fost tratat, însă, prea târziu.

ADVERTISEMENT

Pentru ca medicii să îi trateze afecțiunea pulmonară, bărbatul a fost în comă indusă. Din cauza lipsei oxigenării creierului, pacientul a rămas cu probleme grave pe viață. “Tetrapareză spastică cu predominența hemiparezei stg; sindrom cerebelos nesistematizat; tulburare cognitivă severă”, este diagnosticul pus de medici, conform sursei citate.

ADVERTISEMENT

Bărbatul nu își mai recunoaște familia

În prezent, bărbatul nu mai este autonom. Nu mai poate merge, nu mai poate mânca și nu se mai poate îngriji singur, astfel că are nevoie de însoțitor în permanență.

ADVERTISEMENT

S-a ales cu leziuni cerebrale grave ireversibile, iar acum nu își mai recunoaște nici măcar partenera, copilul sau părinții. Astfel, pacientul, în vârstă de 45 de ani acum, este încadrat în grad de handicap grav.

Familia pacientului a dat în judecată spitalul din Bistrița, dar și medicii din cadrul unității pentru malpraxis. Acest lucru s-a întâmplat în 2017, iar sentința a venit abia anul acesta, la finalul lunii iunie.

ADVERTISEMENT

Judecătoria Bistrița a stabilit că unitatea medicală trebuie să plătească familiei daune în valoare de 1.000.000 euro. Sentința nu este definitivă și poate fi atacată prin apel. Instanța a stabilit că starea medicală neurologică a bărbatului a fost provocată de deficiențe ale actului medical.