Fanatik SuperLiga cu Horia Ivanovici

„Unde să joace Mitriță?” Dezbateri în direct la Fanatik Superliga despre echipa de start folosită de Mircea Lucescu în Kosovo – România

Naționala României începe o nouă eră odată cu revenirea lui Mircea Lucescu pe banca tehnică, iar tricolorii vor juca vineri contra selecționatei din Kosovo, la Priștina.
06.09.2024 | 11:42
Unde sa joace Mitrita Dezbateri in direct la Fanatik Superliga despre echipa de start folosita de Mircea Lucescu in Kosovo  Romania
ECHIPA DE START LA DEBUTUL LUI MIRCEA LUCESCU KOSOVO - ROMÂNIA FOTO: Fanatik
ADVERTISEMENT

Mircea Lucescu va debuta pe banca echipei naționale de fotbal a României la primul meci din Liga Națiunilor. Tricolorii întâlnesc Kosovo vineri de la ora 21:45, iar echipa cu care „Il Luce” va începe partida de la Priștina a fost dezbătută în cadrul emisiunii FANATIK SUPERLIGA.

Alin Buzărin: „Ar revendica o titularizare Olaru, dar în locul cui?”

Naționala de fotbal a României joacă vineri primul meci după Campionatuș European din Germania. Mai mult decât atât, pe banca tricoloră nu se mai află Edi Iordănescu, ci Mircea Lucescu, omul care a condus naționala și în urmă cu mai bine de 30 de ani.

ADVERTISEMENT

Odată cu revenirea lui „Il Luce” a revenit și Alexandru Mitriță la echipa națională, fotbalistul Craiovei având parte de un start de sezon remarcabil, o confirmare a formei foarte bune din sezonul trecut, când a fost ignorat de Edi Iordănescu.

În cadrul emisiunii FANATIK SUPERLIGA, Cristi Coste și invitații săi, Alin Buzărin, Robert Niță și Florin Gardoș, au dezbătut echipa de start cu care România ar trebui să înceapă partida din Kosovo.

ADVERTISEMENT

„Cred că Mircea Lucescu nu va face absolut nicio schimbare față de formula de bază pe care am avut-o în Germania. Dacă Niță nu avea echipă și are de două săptămâni, atunci te bazai pe Târnovanu, Sava, nu cred că Popescu de la Craiova. În rest, pe cine să schimbi? Ar revendica o titularizare Olaru, după forma excepțională, dar în locul cui? Îl scoți pe Răzvan Marin titular în Serie A? Sau pe Stanciu, nu poți să-l scoți. Nu vei juca niciodată fără MCD acolo la mijloc, dacă joci cu San Marino poate te duci cu Răzvan Marin acolo, dar dacă joci un meci greu în deplasare, îți trebuie Marius Marin acolo. Poate Florinel..”, a declarat Alin Buzărin.

ADVERTISEMENT

„Mitriță nu? Nu știu unde, dar vorbim de forma de moment..”, a intervenit Robert Niță.

„Unde dragul meu? Unde? Scot un Man, un Mihăilă, care impresionează cu Milan, cu Napoli, cu Fiorentina, deci de ce să stricăm ceva ce merge?”, a spus Alin Buzărin.

ADVERTISEMENT

„La fundașii centrali și laterali e cel mai simplu”, a completat Gardoș.

„90 și la sută va fi același 11 de la EURO, așa cum au anunțat și colegii mei care sunt acolo la Priștina. Cu Niță în poartă, Rațiu – Burcă – Drăgușin și Bancu, Marius Marin – Răzvan Marin și Stanciu, iar în față Drăguș vârf împins, Man în dreapta, Mihăilă în stânga”, a intervenit Cristi Coste.

„Singura discuție ar putea fi în stânga”, a spus Florin Gardoș. „Da, Mihăilă vs Coman”, a intervenit Cristi Coste. „Și Coman a avut un debut bun” , a completat Niță.

ADVERTISEMENT

„Mă gândesc că prioritate au, la cum e făcută echipa, cei care au jucat la EURO, nu cei care vin acum din spate, plus că îi dă timp lui Mircea Lucescu să îi și cunoască”, a sintetizat Cristi Coste.

„Te poți gândi că Mitriță a lipsit, s-a discutat mult pe tema asta și vine dornic să arate că trebuie să fie acolo”, a declarat Florin Gardoș. „Păi să arate din minutul 72 încolo”, a încheiat Alin Buzărin.

Motivul real pentru care Horațiu Moldovan a refuzat naționala e incredibil

Horațiu Moldovan fusese și el convocat de Mircea Lucescu pentru dubla din Liga Națiunilor, cu Kosovo și Lituania, însă fotbalistul care a apărat poarta naționalei în preliminariile pentru Campionatul European din Germania a refuzat să se prezinte la lot, motivând că vrea să își cunoască mai bine colegii de la Sassuolo, unde abia se transferase.

Totuși, conform informațiilor FANATIK, Moldovan a refuzat să se mai prezinte la lot după ce a aflat că din echipa națională va face parte în continuare Florin Niță. Portarul trecut pe la Atletico Madrid se baza pe faptul că Niță nu avea echipă cu câteva zile înainte de convocarea finală, dar veteranul din poarta României a semnat imediat cu arabii de la Damac.

ECHIPA DE START LA DEBUTUL LUI MIRCEA LUCESCU | KOSOVO - ROMANIA