Video. Vandeweghe a refuzat să reia meciul cu Babos! Motivul incredibil pentru care a primit şi avertisment

Vicentiu Dinescu
în Sporturi
15/01/2018, 13:13

Jucătoarea americană, cap de serie numărul 10 şi locul 9 WTA, a cedat în faţa sportivei din Ungaria cu scorul de 6-7 (4), 2-6. Dar Vandeweghe a ieşit în prim-plan dintr-un alt motiv, ea refuzând la un moment dat să reia jocul.

Într-un din pauzele dintre ghem-uri, CoCo Vandeweghe a cerut să-i fie adusă o banană, dar acest lucru a întârziat. Arbitrul întâlnirii a cerut reluarea jocului, dar americanca a refuzat acest lucru până nu îi va fi îndeplinită cererea.

Vandeweghe a fost semifinalistă anul trecut la Australian Open

Între Vandeweghe şi arbitru a urmat o discuţie destul de lungă. Cum jucătoarea a refuzat să reia jocul, arbitrul a penalizat-o cu avertisment pentru întârzierea începerii meciului. În cele din urmă, americanca a primit banana şi apoi a reluat jocul.

CoCo Vandeweghe, în vârstă de 26 de ani, a ajuns pe locul 9 în clasamentul WTA, după ce în 2017 a jucat finale la Stanford şi Zhuhai. Anul trecut, ea a ajuns până în semifinale la Australian Open, fază pe care a atins-o şi la US Open. Americanca a făcut şi sfert de finală la Wimbledon.