Stejarii au pierdut cu Italia, dar au impresionat în repriza secundă

Partida se încheie cu 32-22 în favoarea Italiei, dar România a avut o prestaţie încîntătoare în repriza a doua. Stejarii au cîştigat actul secund cu 19-10....
11.10.2015 | 23:59
Stejarii au pierdut cu Italia dar au impresionat in repriza secunda

Min. 80: Vlaicu ratează transformarea.

Min. 79: Un nou eseu al stejarilor, prin acelaşi Apostol, după o pasă excelentă a lui Vlaicu.

Min. 76: Vlaicu reuşeşte transfeormarea şi este 17-32.

Min. 75. Popîrlan reuşeşte al doilea eseu  al României, care reduce din handicap. 15-32

Min. 71: Lovitură de penalitate reuşită a italienilor, care fac 32-10.

Min. 68: Transformare reuşită a lui Vlaicu. 10-29.

Min. 67: Eseu reuşit de Apostol. 8-29.

Min. 46: Transformare reuşită, italienii conduc cu 29-3.

Min. 45: Eseu reuşit de Italia, care conduce cu 27-3.

Min. 41: A început repriza a doua.

Min. 40: Italienii transformă şi măresc avantajul. 22-3.

Min. 39: Repriză de coşmar pentru România. Un nou eseu pentru italieni.

Min. 28: van Heerden revine pe teren.

Min. 26: Italienii transformă şi conduc cu 15-3.

Min. 25: O nouă breşă în apărarea României este speculată de italieni. 3-13.

Min. 22: Un nou eseu anulat al italienilor pentru un înainte.

Min: 18: van Heerden vede cartonaşul galben şi va fi eliminat timp de 10 minute. Italienii transformă lovitura de penalitate.

Min. 11: Italienii au ratat transformarea.

Min. 10: Eseu reuşit de italieni după o incursiune pe partea stîngă.

Min. 6: Eseu anulat al Italiei pentru un înainte. Grămadă ordonată cu introducerea României din propria treime.

Min. 5: Vlaicu transformă o lovitură de pedeapsă. 3-0!

Min. 3: Grămadă ordonată. Calafeteanu introduce balonul.

Min. 1: A început partida. România are primul atac.

16:00 Încă 30 de minute pînă la începutul partidei.

LIVE VIDEO ROM NIA ITALIA. UPDATE / Vestiarul României este pregătit cu mesaje motivaţionale pentru jucători!

dsadaaaaa

LIVE VIDEO ROM NIA ITALIA. UPDATE / Arbitrul francez Romain Poite va conduce la centru meciui România – Italia, decisiv pentru stabilirea ocupantei locului 3 în Grupa C a Cupei Mondiale, informează Federaţia Română de Rugby.

Romain Poite, în vîrstă de 40 de ani, este poliţist de meserie. Ca jucător de rugby, el a evoluat la echipe precum Castres, Graulhet şi Cognac, la ultima fiind căpitan.

LIVE VIDEO ROM NIA ITALIA. Irlandezul George Clancy va fi unul dintre arbitrii asistenţi. Celălalt arbitru asistent vine tot din Franţa, Mathieu Raynal. Din cauza unei accidentări, el a ratat partida test dintre România şi Tonga, la care fusese delegat iniţial.

Partida dintre România şi Italia va începe la ora 16:30 şi va putea fi urmărită în format LIVESCORE pe FANATIK.RO.

*************************************************************

LIVE VIDEO ROM NIA ITALIA. România are şansa să se califice direct la Mondialul din 2019 în cazul unei victorii în faţa Italiei

LIVE VIDEO ROM NIA ITALIA. “Stejarii” au reuşit o performanţă memorabilă în meciul împotriva Canadei, obţinînd cea mai mare revenire din istoria Campionatelor Mondiale de la 0-15 la 17-15. România are acum şansa de a urca pînă pe locul 3 în grupa D, loc pentru care va lupta cu Italia. “Azzurri” sînt favoriţi, avînd în vedere că joacă în elita rugby-ului european şi dezvoltarea acestui sport în Peninsulă e la un nivel superior României. Mai mult, italienii au avut mai mult timp de odihnă decît “stejarii”. În ultimele 5 meciuri directe “azzurri” conduc cu 4-1, însă în ultimele confruntări diferenţa de scor a fost foarte strînsă. “Stejarii” au demonstrat că pot rescrie istoria Campionatului Mondial de Rugby şi duminică sînt în stare să mai facă o “minune”.

12141731_10153684262123270_4151624766958302992_n

CLASAMENT

sadaaaaaa

LIVE VIDEO ROM NIA ITALIA. UPDATE / După ce iniţial îl anunţase pe Mihai Macovei titular în meciul cu Italia, Federaţia Română de Rugby a revenit şi a prezentat un prim XV în care nu se regăseşte căpitanul tradiţional al “Stejarilor”.

LIVE VIDEO ROM NIA ITALIA. Locul său în echipa de start a fost luat de Daniel Carpo, în timp ce pe bancă va sta Marius Antonescu, aflat în premieră pe bancă la Cupa Mondială, la fel ca Tudorel Bratu.

LIVE VIDEO ROM NIA ITALIA. În absenţa lui Macovei, căpitanul naţionalei României va fi Valentin Ursache.

****************************************************************

LIVE VIDEO ROM NIA ITALIA. Federaţia Română de Rugby a anunţat, joi, pe site-ul oficial, că Mihai Macovei, căpitanul “Stejarilor”, a fost suspendat pe o perioadă de două săptămîni pentru un placaj periculos aplicat în meciul cu Canada, de la Cupa Mondială.

LIVE VIDEO ROM NIA ITALIA. Suspendarea lui Macovei va expira la 19 octombrie.Echipa naţională a României a reuşit, marţi, cea mai importantă revenire într-un meci din istoria Cupei Mondiale, învingând reprezentativa Canadei, cu scorul de 17-15, după ce era condusă cu 15-0 în minutul 52 al partidei de la Leicester. Macovei a reuşit în acea partidă două eseuri.