FANATIK a stat 90 minute lângă Victor Pițurcă la debutul contra FCSB. Reacția lui Piți la golul înfrângerii + jucătorul care l-a enervat tot meciul

16.09.2019 | 01:43
FANATIK a stat 90 minute langa Victor Piturca la debutul contra FCSB Reactia lui Piti la golul infrangerii  jucatorul care la enervat tot meciul

Victor Pițurcă a avut parte de o atmosferă senzațională la revenirea sa pe “Ion Oblemenco”. Fanii Universității Craiova visează cu ochii deschiși la titlu după ce Piți a preluat echipa, însă peisajul feeric din debutul meciului cu FCSB a avut accente de coșmar în final când Tsoumou a scuturat plasa lui Pigliacelli și a stricat sărbătoarea de pe “Ion Oblemenco”. FANATIK vă prezintă cum a trăit, pas cu pas, Victor Pițurcă reîntoarcerea la Craiova.

Victor Pițurcă a trăit ca “un leu în cușcă” meciul cu FCSB! Emoții mari înainte de meci

• Ora 19:00. Cu două ore înainte de meci, aproximativ 1000 de fani au luat cu asalt fan zone-ul din fața stadionului, nerăbdători să vadă primul meci cu Piți pe bancă. Mulți dintre ei i-au scandat numele în fața stadionului și aveau cu ei programul de meci în care coperta era cu chipul noului antrenor care a pus rămășag că va readuce titlul la Craiova.
  • Ora 19:30. Pițurcă a venit la stadion exact așa cum îl știm, sobru, serios, fără să fie prea vorbăreț și relaxat. Însă, emoțiile i se citeau pe chip, mai ales când a călcat pentru prima oară pe gazon. A intrat pentru a merge la interviurile dinaintea meciului, moment în care fanii au început să îi scandeze numele. Piți le-a răspuns fanilor când se întorcea la vestiare, moment în care s-a întâlnit și cu antrenorul oaspeților, Bogdan Argeș Vintilă, cu care s-a îmbrățișat.
  • Ora 20:40. Tensiunea continua să se acumuleze pe “Ion Oblemenco” odată cu umplerea tribunelor. Cu 20 de minute înainte de start, stadionul era aproape plin, iar în momentul în care numele lui Victor Pițurcă a fost strigat de patru ori de crainic alături de toți fanii, antrenorul nu a mai schițat un gest. A stat pe bancă, gânditor, fără să fie distras de faptul că un stadion întreg îl aclama. Știa că urmează un meci foarte important.
Victor Pițurcă a trăit ca un leu în cușcă meciul cu FCSB! Noul antrenor al Universității Craiova, coșmar la debut (6)

Piți a schimbat un jucător U-21 în minutul 18! Antrenorul a explodat la adresa arbitrului, cu greu calmat de Kovacs

• Minutul 4: Începutul meciului a fost unul tensionat pentru Piți. Încă din minutul 4 a început să strige la elevii săi. Îi spunea lui Kelic cum ar trebui să dea o pasă cu latul.
  • Minutul 18: Chiar dacă a surprins în echipa de start cu Nițu, un tânăr în vârstă de 19 ani pe care nimeni nu îl anticipa în “primul 11”, Pițurcă l-a schimbat pe tânăr încă din minutul 18 și a dat un semnal foarte clar pentru FRF despre regula U-21. Ulterior, la conferința de presă, antrenorul Craiovei a recunoscut că scopul său a fost să îl bage cât mai repede în teren pe Bărbuț, care avea o formă bună și că Nițu a intrat doar pentru că trebuia să aibă doi jucători U-21 în teren.
  • Minutul 25: Victor Pițurcă a fost foarte vehement împotriva arbitrajului lui Istvan Kovacs. S-a luat de arbitrii la fiecare fază controversată și a fost nevoie de intervenția arbitrului de centru ca să îl calmeze pe tehnician. Piți a părut mereu ca un “leu în cușcă”, nu a stat niciodată jos, fiind surprins mereu gesticulând la adresa jucătorilor săi.

Nici n-a văzut golul lui Tsoumou: “Eram cu spatele, nici măcar n-am văzut faza”

• Min. 57: Antrenorul a fost cel mai exasperat de faptul că uneori, jucătorii săi lăsau spații pe faza defensivă. După pauză, a avut din nou o explozie la adresa arbitrului când toată banca a cerut penalty la Ivan. Și în a doua repriză, Piți a stat în picioare mereu, plimbându-se fără stare în limitele oferite de banca tehnică.

• Minutul 89: Momentul golului lui Tsoumou l-a prins pe nepregătite pe Piți, la fel ca și pe întreaga defensivă a Craiovei: “Nici măcar n-am văzut faza. Mingea era la noi, eu eram cu spatele că voiam să îl bag pe Qaka. Nu știu cum a putut să șuteze Coman și cum a putut Tsoumou să urmărească mingea și fundașii noștri nu”. Imediat după gol, Piți s-a prăbușit pe bancă, însă s-a ridicat imediat și s-a plimbat gânditor pe margine.

Stană de piatră în final de meci! A stat minute în șir singur, lângă bancă

• Min. 90+4: Finalul de meci a căzut ca un trăsnet pe “Ion Oblemenco”, atât pentru fani, cât și pentru Piți. Eroul Craiovei a stat singur timp de câteva minute în final de meci uitându-se în gol. Niciunul dintre jucători sau dintre oamenii din staff se fereau să meargă spre el. Piți stătea gânditor în fața unui stadion care se golea rapid și ulterior la conferința de presă a dezvăluit pentru FANATIK la ce a contemplat în finalul confruntării:

“M-am gândit la maniera în care am putut să pierdem astăzi. Au marcat un gol în minutul 89 și știu că nu prea putem folosi cuvântul ghinion când vorbim de un meci de fotbal, mă gândeam cât de mult ghinion am putut să avem. De asta am fost dezamăgit, de maniera în care am pierdut”, a spus Pițurcă.

• Ora: 23:40. În ciuda înfrângerii, câțiva zeci de suporteri l-au așteptat pe Pițurcă la autocar pentru poze. Chiar dacă i se citea dezamăgirea pe față, antrenorul Universității Craiova a stat să își facă poze cu fiecare fan în parte înainte să urce în autocar. Vineri, U Craiova are șansa să facă uitat acest rezultat, în deplasare cu Gaz Metan Mediaș.