Victor Pițurcă, o singură dezamăgire după calificarea Craiovei în sferturi: ”Accidentarea lui Koljic este o veste foarte proastă”

31.10.2019 | 23:18
Victor Piturca o singura dezamagire dupa calificarea Craiovei in sferturi Accidentarea lui Koljic este o veste foarte proasta

După seria modestă din campionat, acolo unde nu a mai câștigat de la finele lunii septembrie, Universitatea Craiova și-a revenit în Cup. Echipa lui Victor Pițurcă a trecut de FC Voluntari, în optimile de finală, scor 4-1. Mihăilă (12, 20), Cicâldău (53) și Ioniță (75) au marcat pentru olteni, în timp ce autogolul lui Martic (32) a reprezentat unica reușită a ilfovenilor.

Victor Pițurcă s-a declarat mulțumit după ce elevii săi au reușit să câștige pe terenul celor de la Voluntari. Fostul selecționer este însă extrem de dezamăgit după accidentarea lui Elvir Koljic, un jucător extrem de important pentru ofensiva oltenilor, care devine incert pentru derby-ul cu Dinamo.

”Chiar dacă am marcat 4 goluri nu am fost mulțumit, mai ales după 0-2 când ne-am relaxat, iar ei au marcat. Doream și mai mult de la băieții mei pentru ca au muncit mult in această perioadă.

Este o veste foarte proastă, il doare foarte tare. E ceva la spate. Vom vedea mâine ce are. Nu e de bun augur această accidentare. Era 100%. Nu am riscat nimic. Are ceva la spate. Va face niște teste să vedem cât de gravă e accidentarea”, a spus Pițurcă după calificare în sferturile de finală ale Cupei României.

Pițurcă, mulțumit de evoluția lui Alex Ioniță

Venit de la CFR Cluj ca o mare speranță, Alex Ioniță nu s-a acomodat așa cum sperau fanii la Craiova. La Voluntari, mijlocașul a marcat golul de 1-4, iar Victor Pițurcă îl laudă pentru atitudinea sa.

”M-a convins la antrenament. Mă bucur pentru el. E un tip emotiv, asta își pune amprenta asupra sa. La Craiova oamenii sunt pretențioși. Sper ca de azi să aibă o personalitate mai ridicată și să fie la nivelul lui.” a spus Pițurcă despre elevul său.