Victor Pițurcă, reacție surprinzătoare după ce oltenii au câștigat cu greu meciul cu FC Voluntari. “Nici nu-mi trebuie mai mult!” Avertisment pentru FCSB

14.12.2019 | 22:31
Victor Piturca reactie surprinzatoare dupa ce oltenii au castigat cu greu meciul cu FC Voluntari Nici numi trebuie mai mult Avertisment pentru FCSB

Victor Pițurcă, antrenorul formației din Bănie, a vorbit la finalul meciului disputat de Universitatea Craiova cu FC Voluntari, scor 2-1 (Cicâldău 74, Bălașa 89/ Papazoglou 54), în etapa 21 din sezonul 2019 – 2020.

Fostul selecționer al echipei naționale a României s-a declarat încântat de faptul că oltenii au luat toate cele 3 puncte puse în joc în etapa 21 și le-a transmis roș-albaștrilor că Universitatea Craiova merge la București pentru a obține victoria.

Victor Pițurcă, reacție surprinzătoare după ce oltenii au câștigat cu greu meciul cu FC Voluntari

“Mi-a plăcut că am câștigat cele 3 punct. Atât! Nici nu îmi trebuie mai mult. Chiar vorbeam cu ei la pauză că trebuie să jucăm până la sfârșit chiar dacă marcăm sau luăm gol și băieții au făcut asta. Bravo lor. Au avut oportunități, dar nu ocazii. Nu contează! Eu i-am atenționat pe băieți pentru că i-am urmărit cu atenție pe cei de la Voluntari.

Au văzut și ei cum au jucat cu Astra, Iași, Viitorul. Poate și astăzi meritau mai mult, dar se vede că nu mai contează jocul. Acum contează rezultatele.  M-am bucurat foarte mult pentru Bălașa pentru că a greșit și azi a marcat golul victoriei. Țineți cont că el a mai greșit pe terenul din Giurgiu și când juca pentru FCSB. Nu m-am gândit că poate nu-l băgam pe teren. Glumesc!

Eu am spus că Craiova poate câștiga cu orice echipă din campionatul nostru, dar trebuie să facem asta. Mergem să câștigăm cu FCSB. Acel meci din tur a avut un anumit istoric.

A venit un gol pe final de meci și asta a fost. Sper să avem și noi acest noroc la București. Am mai spus-o. Urmează o pauză și după aceea urmează alte jocuri și e normal ca suporterii să te taxeze. Ei așteaptă un meci bun, spectaculos și vor victoria“, a spus Victor Pițurcă.

U Craiova poate pica pe locul 4 după Viitorul – FCSB

Oltenii lui Victor Pițurcă s-au chinuit în meciul jucat cu ultima clasată, iar golul înscris de Mihai Bălașa în ultimele minute ale partidei de pe Ion Oblemenci a adus Universității Craiova trei puncte în plus.

Universitatea Craiova se află pe locul 3 în clasament, cu 37 de puncte, dar poate fi depășită de FC Viitorul dacă echipa lui Gică Hagi va reuși să câștige meciul de duminică cu FCSB. Oltenii s-au apropiat la 3 puncte de liderul Astra Giurgiu, dar formația lui Bogdan Andone are un meci în minus.

Universitatea Craiova va juca în ultima etapă din 2019 pe Arena Națională, duminică, 22 decembrie, de la ora 20.00, împotriva FCSB-ului. Partida va fi transmisă de Telekom Sport, Look TV și Digi Sport, iar cele mai importante faze vor fi LIVE VIDEO pe FANATIK.

• (P) Cota BETANO pentru FCSB – Universitatea Craiova: 5.40 este cota pentru victoria oltenilor la o diferență de un gol. Vezi aici toate cotele!