Tecău şi Rojer, victorie în faţa favoriţilor fanilor de la Miami şi calificare în optimi

Gabriel Esanu
in Sporturi
23/03/2018, 19:46

Primul set a fost la discreţia lui Rojer şi Tecău, care s-au impus cu 6-1. Manşa secundă a fost, în schimb, foarte echilibrată. Monroe şi Sock au făcut break şi au ajuns în postura de a servi pentru set, dar nu au reuşit să fructifice şansa.

Tecău şi Rojer au egalat la 5, au dus setul doi în tiebreak, pe care l-au câştigat fără prea mari emoţii, la doi. În următoarea rundă, optimile de finală, Tecău şi Rojer ar avea o misiune aparent facilă. Vor juca împotriva învingătorilor din partida McLachlan / Struff – Demoliner / Nestor.

Abia în sferturile de finală ar apărea un adversar foarte dificil pentru Tecău şi Rojer. Ar putea da chiar peste favoriţii numărul doi de la Miami, Kontinen / Peers. Pentru accederea în optimi, Tecău şi Rojer au deja asiguraţi 28.880 de dolari şi 50 de puncte ATP.