Victorie uluitoare pentru Benfica în campionatului Portugaliei! S-a marcat o dată la nouă minute! Video

Alin Miu
in Fotbal international
10/02/2019, 22:19
Victorie uluitoare pentru Benfica în campionatului Portugaliei

Benfica a reușit scorul sezonului în fotbalul european, impunându-se cu 10-o în partida de pe teren propriu cu Nacional. Practic, media reușitelor a fost de un gol marcat la fiecare nouă minute de joc. VIDEO AICI

Nu este însă cea mai clară victorie din istoria clubului, care se laudă cu un 15-0 în 1911, dar și cu un 12-2 obținut chiar împotriva rivalei Porto.

Benfica a deschis scorul încă din minutul 1 prin Grimaldo. Apoi, în minutele 21 și 27, atacantul Seferovic a reușit o dublă, stabilind și scorul pauzei, 3-0. În partea secundă, Nacional a trăit un adevărat coșmar.

Felix a înscris în minutul 50, apoi Pizzi a punctat în minutul 54. Ferro a dus scorul la 6-0 două minute mai târziu, iar Dias a punctat și el în minutul 64. Benfica a mai punctat de alte trei ori cu cinci minute înainte de finalul jocului, prin Jonas (85 și 90), respectiv Silva (88).

Doar locul 2 în clasament

Chiar dacă acum are cel mai bun golaveraj din Portugalia, Benfica e în urma lui Porto în clasament, „dragonii” păstrând un punct avans, cu 13 etape înainte de finalul sezonului.

Benfica se pregătește acum pentru duelul cu Galatasaray, din șaisprezecimile Europa League. Lusitanii au fost implicați în Liga Campionilor, acolo unde au ajuns în faza grupelor după ce au eliminat-o pe PAOK, echipa antrenată de Răzvan Lucescu.

Benfica nu a putut ajunge însă în optimile Champions League, terminând o grupă cu Bayern și cu Ajax pe locul 3.

Benfica nu a mai câștigat vreun trofeu european din 1962, vorbindu-se chiar despre un blestem al acestui club, care a mai disputat de atunci o mulțime de finale în cupele europene, pe care le-a pierdut însă.

În comparație, în competițiile interne, Benfica deține recordurile pentru cele mai multe titluri de campionaă, cele mai multe Cupe ale Portugaliei și cele mai multe Cupe ale Ligii.