VIDEO / Cea mai GHINIONISTĂ naţională din istoria competiţiei

De trei ori au ajuns olandezii în finala Campionatului Mondial şi de fiecare dată au părăsit terenul învinşi. Prima oară se întâmpla în 1974, când Olanda lui Johan Cruyff pierdea ultimul...
Autor: Alin Miu | 01.05.2014 | 10:04

De trei ori au ajuns olandezii în finala Campionatului Mondial şi de fiecare dată au părăsit terenul învinşi. Prima oară se întâmpla în 1974, când Olanda lui Johan Cruyff pierdea ultimul act împotriva RFG-ului, scor 1-2. Patru ani mai târziu, batavii pregătiţi de legendarul Ernst Happel erau învinşi în meciul pentru trofeul de către Argentina lui Mario Kempes, la capătul prelungirilor, scor 1-3.

Olanda a ajuns din nou în finală la precedenta ediţie, disputată în Africa de Sud. De această dată, coşmarul olandezilor s-a numit Andres Iniesta, care a marcat unicul gol în minutul 116 de prelungire.