VIDEO. Anderlecht, înfrângere fără Stanciu şi Chipciu! Pe ce loc e campioana

Marian Popovici    Ionut Neamţu
în STIRI INTERNATIONALE
23/10/2017, 00:04

Anderlecht a pierdut cu 0-1 meciul împotriva lui Genk şi întrerupe seria bună din campionat. Nicu Stanciu şi Alex Chipciu au fost rezerve şi nu au evoluat niciun minut pentru formaţia lui Hein Vanhaezebrouck, la fel ca şi în meciul din Champions League de la mjlocul săptămânii cu PSG, scor 0-4. VEZI VIDEO REZUMAT

Unicul gol al meciului cu Genk a fost marcat de Aidoo, în minutul 50 al confruntării.Click pe meci în aplicaţia de mai jos pentru detaliile complete: echipe de start, comentariul live, statistici, clasament în timp real! Click pe MECIURILE ZILEI pentru a vedea toate jocurile de azi

Stanciu şi Chipciu, mai mult pe bancă

Cu această înfrângere, Anderlecht îşi întrerupe seria pozitivă de trei victorii la rând. Echipa este în acest moment la graniţa playoff-ului din Belgia, având 18 puncte la egalitate cu echipa lui Mircea Rednic, Mouscron. Formaţia lui Rednic a pierdut la rândul ei în această etapă, 1-3 împotriva lui Standard Liege.

În acest sezon, Nicu Stanciu a bifat 12 prezenţe în echipa lui Anderlecht, de cele mai multe ori fiind rezervă. A marcat un gol în campionat pentru echipa din capitală. Alex Chipciu şi-a pierdut locul de titular la Anderlecht, în acest sezon având 13 prezenţe şi o pasă decisivă. Anul trecut, Alex Chipciu a fost titular în majoritatea meciurilor de pe plan intern şi din cupele europene.