VIDEO. Bayern, calificare la penalty-uri în optimile Cupei Germaniei! A avut un adversar de Ligă

Marian Popovici
în STIRI INTERNATIONALE
26/10/2017, 10:24

Bayern Munchen a învins la penalty-uri Red Bull Leipzig 1-1 (5-4) şi s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Germaniei. Bavarezii au avut parte de cel mai greu adversar în faza 16-imilor din Cupă, Red Bull Leipzig, revelaţia stagiunii trecute din Bundesliga. Campioana şi vicecampioana s-au întâlnit încă din prima fază a Cupei Germaniei şi a fost un meci pe cinste.

Deşi Keita a văzut cartonaşul roşu încă din debutul părţii secunde, gazdele de la Leipzig au deschis scorul prin Forsberg, în minutul 68, din penalty. Bavarezii au alergat după egalare şi au obţinut-o în minutul 73 prin Tiago Alcantara, după o pasă a lui Boateng. Click pe meci în aplicaţia de mai jos pentru detaliile complete: echipe de start, comentariul live, statistici, clasament în timp real! Click pe MECIURILE ZILEI pentru a vedea toate jocurile de azi din Cupa Romaniei

Robben, eroul lui Bayern

Prelungirile nu au adus nicio schimbare pe tabela de marcaj şi s-a trecut la loviturile de departajare. Echilibrul s-a menţinut timp de 4 serii şi la penalty-uri, primele 8 lovituri fiind transformate. Robben a marcat ultimul penalty pentru Bayern, iar Werner nu a rezistat presiunii şi a ratat de la punctul cu var.

Alături de Bayern, s-au mai calificat în optimi: Paderborn, Nurnberg, Schalke 04, Monchengladbach, Mainz, Dortmund, Frankfurt, Leverkusen, Heideheim, Koln, Wolfsburg, Bremen, Stuttgart, Ingolstadt şi Freiburg.