România, victorie mare cu Bosnia, la tineret! Scandal după meci: Coman, victima scandărilor rasiste!

George Heisu
in STIRI INTERNATIONALE
02/09/2017, 00:05

UPDATE. Unul dintre cei mai buni jucători de pe teren şi autorul unui gol de senzaţie, Florinel Coman, nu s-a putut bucura pe deplin de victoria României în Bosnia. Tânărul stelist a fost ţinta unor scandări rasiste venite din partea suporterilor gazdelor. Fanii bosniaci au strigat “maimuţa” către Florinel Coman, intrat pe teren înainte de pauză, în locul lui Dulca. Atacantul de 19 ani al FCSB-ului a marcat al doilea gol al României în minutul 54, din lovitură liberă.

*******************************************************************************************

Cu mulţi jucători în vogă în Liga 1 Betano, plus “stranierii” Ianis Hagi şi George Puşcaş, echipa de tineret a României a obţinut un nou succes în grupa 8 a preliminariilor pentru Euro 2019. Astfel, după ce şi-au făcut încălzirea în Liechtenstein, pe 13 iunie (scor 2-0), “tricolorii mici” au învins, cu scorul de 3-1, la Zenica, un adversar cotat mult mai bine, selecţionata similară a Bosniei-Herţegovina.

În minutul 21, stelistul Dragoş Nedelcu a reluat în propria poartă o centrarea a adversarilor, dar trupa lui Daniel Isăilă a revenit, graţie reuşitelor lui Puşcaş (min. 32) şi Florinel Coman (min. 55). Noua “perlă” a lui Gigi Becali a înscris un gol superb din lovitură liberă. În minutul 90, gazdele au avut o bară, după care, în minutul 90+5, România a mai înscris o dată pe contraatac, prin Dennis Man.

Click pe meci în aplicaţia de mai jos pentru detaliile complete: echipe de start, comentariul live, statistici, clasament în timp real! Click pe GRUPA 5 pentru a vedea celelalte jocuri din preliminariile CM 2018 din restul grupelor! Click pe MECIURILE ZILEI pentru a vedea toate jocurile de azi.

VIDEO BOSNIA U21 – ROMANIA U21 1-3. Steliştii au făcut legea

România a folosit în acest meci următoarea formulă: I. Radu (Cpt.) – Cr. Manea, Nedelcearu, Al. Paşcanu, A. Radu (F. Ştefan min. 71) – Dr. Nedelcu, M. Dulca (Fl. Coman min. 40) – V. Costache (D. Man min. 66), I. Hagi, Cicâldău – G. Puşcaş. “Tricolorii” mici au jucat în superioritate din minutul 73, când a fost eliminat Memija.

Pe 5 septembrie, la Ovidiu, de la ora 19:00, pe stadionul FC Viitorul, tricolorii U21 vor disputa meciul cu Elveţia, principala contracandidată în lupta pentru locul 1 în grupă.