Video. Garbine Muguruza, campioană la Monterrey! Mari emoţii în finala cu Babos

Gabriel Esanu
in Sporturi
09/04/2018, 03:23

Muguruza, care în semifinale reuşise să treacă de Ana Bogdan, a avut mari probleme în startul partidei. Babos a fost mai exactă şi a reuşit să îşi adjudece primul set, scor 6-3. A fost primul set pierdut de iberică la turneul din Mexic.

Jucătoarea din Ungaria a început şi manşa secundă cu break, dar Muguruza a revenit pentru a egala la doi. Apoi a făcut break în ultimul game din set şi a câştigat cu 6-4. În setul decisiv, iberica a făcut break în game-ul şase şi a reuşit să îl apere până la final.

Muguruza se află la primul titlu WTA în 2018, după ce pierduse finala de la Doha, în faţa Petrei Kvitova. În plus, acest rezultat vine după prestaţii dezamăgitoare în Sunshine Double. Garbine a fost eliminată din primul tur la Indian Wells şi în optimile de finală la Miami.