Video. Isner este primul finalist de la Miami! A închis seria lui Del Potro de 15 victorii

Gabriel Esanu
in Sporturi
30/03/2018, 22:47

Primul set a durat doar 27 de minute, iar Isner a fructificat ambele mingi de break de care a beneficiat, pentru a închide la unu. De partea cealaltă, Del Potro nu a putut face faţă serviciului jucătorului american şi nu a beneficiat de nici o minge de break.

Argentinianul nu s-a descurcat mai bine la retur nici în setul doi. A rămas fără mingi de break până la finalul partidei. A salvat, în schimb, o şansă a lui Isner, la 4-4. S-a ajuns în cele din urmă la tiebreak, acolo unde Isner şi-a menţiunut precizia la serviciu şi a lovit de trei ori la retur pentru a face set la 2.

În finala de la Miami, John Isner îl va înfrunta pe învingătorul meciului Carreno Busta – Andrei Zverev, care se va juca la noapte, de la ora 02:00. Del Potro ratează şansa la Sunshine Double şi îşi încheie la 15 seria de victorii consecutive.