Video. Nadal, impecabil contra Germaniei! Ferrer califică Spania după un meci epic de 5 ore! Cum arată semifinalele în Cupa Davis

Gabriel Esanu
in Sporturi
08/04/2018, 20:08

Revista Fanatik / Septembrie - 48 de pagini, numai 5 lei
48 de pagini, numai 5 lei

Petre Cozma, răvăşit de eliberarea ucigașilor fiului: „Îi iau cu lopata!”
Acum la toate punctele de presă

Update, ora 19:57 / David Ferrer l-a învins pe Philipp Kohlschreiber după un meci care va rămâne în istoria competiţiei, scor 7-6 (1), 3-6, 7-6 (4), 4-6, 7-5, întins pe parcursul a patru ore şi 52 de minute. Spania se califică, scor general 3-2, şi va înfrunta Franţa în semifinale. SUA şi Croaţia se înfruntă în cealaltă semifinală din Grupa Mondială a Cupei Davis.

Rafael Nadal continuă să joace perfect pentru Spania. După ce a trecut vineri de Philipp Kohlschreiber, astăzi a adus şi al doilea punct pentru Spania, după ce a trecut de Alexander Zverev, locul 4 ATP, cel mai bun om al Germaniei.

Nadal s-a impus în trei seturi, scor 6-1, 6-4, 6-4, după ce nu pierduse set nici în partida de vineri. Ibericul a jucat sub mare presiune, în condiţiile în care Germania avea 2-1, iar un eventual eşec ar fi însemnat eliminarea Spaniei.

Astfel, meciul decisiv va avea loc în această după-amiază, între David Ferrer şi Philipp Kohlschrer, în jurul orei 15:00. Ambii au pierdut în primul meci, ibericul cu Zverev, iar neamţul cu Nadal. Partida de dublu a fost câştigată de Germania. În semifinale, învingătoarea acestei manşe va înfrunta Franţa sau Italia.