Video. Rafa Nadal, imperial la revenire! Spania – Germania, 1-1 după prima zi

Gabriel Esanu
in Sporturi
06/04/2018, 18:30

Rafael Nadal, numărul 1 ATP, a avut nevoie de două ore şi 33 de minute pentru a aduce primul punct pentru echipa Spaniei în duelul contra Germaniei, din sferturile de finală în Grupa Mondială din Cupa Davis.  A fost 6-2, 6-2, 6-3 pentru Rafa.

Rafael Nadal a fost din nou magistral la retur. A reuşit să câştige nu mai puţin de opt game-uri pe serviciul lui Kohlschreiber, locul 34 în clasamentul ATP. A avut, în schimb, unele probleme pe propriul serviciu. A comis nu mai puţin de opt duble greşeli.

Rafael Nadal – Alexander Zverev, primul meci de duminică

După victoria obţinută de Nadal, Spania a reuşit să egaleze la unu în confruntarea contra Germaniei. În primul meci al zilei, Alexander Zverev a trecut fără probleme de David Ferrer, scor 6-4, 6-2, 6-2. Sâmbătă va avea loc confruntarea la dublu. Ziua de duminică se deschide cu mult aşteptatul duel între Nadal şi Zverev, locurile 1, respectiv 3 în clasamentul ATP.