VIDEO / Roma a bătut Napoli la mare luptă în semifinala Cupei Italiei. Gervinho a adus victoria în minutul 88

Sorin Dumitrescu
în Pariuri sportive
05/02/2014, 23:54
Ivorianul Gervinho e la prima dublă pentru AS Roma şi e deja un cîştig imens pentru Rudi Garcia

AS Roma a învins cu scorul de 3-2 pe Napoli în prima manşă a celei de-a doua semifinale a Cupei Italiei, dar returul de la poalele Vezuviului rămîne deschis oricărui deznodămînt, la fel cum se întîmplă şi în cealaltă semifinală, unde Fiorentina va pleca acasă de la 1-2 la Udine.

Totul părea simplu pentru Roma după primele 20 de minute

Meciul nu părea a avea parte de asemenea dificultăţi pentru giallorossii lui Rudi Garcia. Gazdele, în pofida unui adevărat potop care a căzut asupra Stadionului Olimpic, au plecat ca sprinterii de sută din blockstarturi şi primele 20 de minute au însemnat un monlog la poarta lui Reina, învins deja în minutul 13 de către ivorianul Gervinho. În minutul 32 olandezul Strootman a mărit diferenţa la 2-0, scor înregistrat şi la pauză. A doua parte însă a fost parcă o schimbare de regie. De Sanctis a primit repede gol în minutul 47 şi Napoli a primit bine injecţia de optimism, după ce patronul De Laurentiis făcuse o vizită deloc de curtoazie la vestiarul echipei sale.  În minutul 71 jocul bun al oaspeţilor a fost răsplătit de reuşita frumoasă a belgianului Mertens şi meciul mergea spre un egal. Însă în minutul 88 acelaşi Gervinho a dat lovitura după o acţiune rapidă în trei cu Destro şi Florenzi.