News

VIDEO / Stefan Kraft a cîştigat Turneul celor 4 Trambuline! Hayboeck s-a impus în ultima etapă

UPDATE 19:35 / Stefan Kraft a cîştigat Turneul ceor 4 Trambuline. Austriacul a avut o evoluţie sigură şi în ultima etapă, pe care a încheiat-o pe locul 3, însă şi-a asigurat victoria la...
VIDEO  Stefan Kraft a cistigat Turneul celor 4 Trambuline Hayboeck sa impus in ultima etapa

UPDATE 19:35 / Stefan Kraft a cîştigat Turneul ceor 4 Trambuline. Austriacul a avut o evoluţie sigură şi în ultima etapă, pe care a încheiat-o pe locul 3, însă şi-a asigurat victoria la general cu 1106,7 puncte, la 6 puncte de Michael Hayboeck.

kraft

news

Kraft, în vîrstă de 21 de ani este cel mai tînăr cîştigător al Turneului de la Primoz Peterka, care a cîştigat Turneul Celor 4 Trambuline la 17 ani în sezonul 1996-1997.

Ultima etapă a fost cîştigată de Michael Hayboeck, care şi-a asigurat poziţia de lider a Cupei Mondiale avînd 689 de puncte. Pe locul secund în Cupa Mondială e cîştigătorul turneului Stefan Kraft, iar pe 3 e slovenul Peter Prevc.

UPDATE / Simon Amman a suferit o căzătură urîtă în runda a doua la Bischofshofen. Elveţianul a rămas inert în zona de aterizare şi a fost dus la spital pentru investigaţii

Loading the player…

UPDATE / Ultima etapă a Turneului celor 4 trambulie are loc Bischofshofen (Austria). Stefan Kraft are un avans de 23.1 puncte faţă de conaţionalul său Michael Hayboeck. În mare parte turneul este decis. Practic numai o căzătură îl poate împiedica pe Kraft să cîştige Turneul celor 4 trambuline. Ultima etapă va începe la ora 17:00, a României şi va fi transmisă de Eurosport.

Clasament general Turneul celor Patru Trambuline înainte de ultima etapă
1. S. Kraft 835,4 puncte
2. M. Hayboeck 812, 3 puncte
3. P. Prevc 806,0 puncte
4. N. Kasai 797,7 puncte
5. R. Freitag 791,7 puncte

UPDATE / Etapa a 3-a a Turneului celor 4 trambuline a fost cîştigată de neamţul Richard Freitag. Este prima victorie pentru Germania la turneul celor 4 trambuline după 12 ani! Freitag a fost urmat de Stefan Kraft, care a stabilit un nou record al trambulinei – 137 de metri. Podiumul a fost încheiat de Simon Ammann şi Noriaki Kasai, cei doi avînd acelaşi număr de puncte. În cea de-a doua manşă a etapei, austriacul Hayboeck a ajuns pînă la 138 de metri, însă recordul n-a fost oficializat din cauză că sportivul a atins cu mîna zăpada. După 3 etape scurse, Stefan Kraft este liderul turneului, urmat de Hayboeck şi Kraft. Ultima etapă se va disputa pe 6 ianuarie, la  Bischofshofen.

UPDATE / Clasamentul după cele două etape disputate:

1. S. Kraft           561,9 puncte
2. P.Prevc           560,8 puncte
3. M. Hayboeck 554,8 puncte
4. A. Jacobsen  540,7 puncte
5. N. Kasai         534 puncte

P: Înregistreaza-te acum la Sportingbet si primesti un Free Bet de 400 lei!

UPDATE / În prima zi din 2015 s-a disputat etapa a doua a Turneului celor 4 trambuline. Întrecerea de la Garmisch Partenkirchen a fost cîştigată de norvegianul Anders Jacobsen, pe locul doi clasîndu-se Simon Ammann.

poza-calsa-garmi

UPDATE / Luni, 29 decembrie, s-a disputat prima etapă din “Turneul celor 4 Trambuline”, la Obersdorf. Primul lider al competiţiei este Stefan Kraft, austriacul care a dominat atît prima mansă, cît şi a doua.

Stefan Kraft a sărit excelent în prima mansă, 136,5 metri, iar în manşa secundă şi-a păstrat locul 1 după o săritură de 129 de metri. Pe locul doi a terminat Michael Hayboeck, care a avut o săritură de 137,5 şi una de 132,5.

Podiumul a fost completat de Peter Prevc, slovenul care a reuşit cea mai lungă săritură din această etapă, 139,5 în prima mansă. A “comis-o” în cea secundă, cînd a sărit 125,5 metri.

În urma acestor rezultate Michael Hayboeck a trecut pe primul loc în clasamentul general, cu un punct peste norvegianul Andreas Fannemel.

Următoarea etapă din Turneul celor 4 Trambuline se dispută la Garmish – Partenkirschen, calificările disputîndu-se pe 31 decembrie şi etapa pe 1 ianuarie.

Turneul celor 4 Trambuline este unul dintre cele mai importante evenimente din sportul alb. Turneul e o adevărată sărbătoare a săritorilor cu schiurile, anual fiind zeci de mii de suporteri în tribunele celor 4 trambuline din Germania şi Austria.

Ediţie echilibrată

Turneul din acest an pare mai echilibrat ca niciodată, în condiţiile în care nu există nici un favorit clar la cîştigarea competiţiei. Cei mai în formă săritori ai momentului sînt cehul Roman Koudelka, norvegianul Anders Fannemel şi elveţianul Simon Amman.

47069_G08_W01

Nu doar cei 3 se vor lupta pentru victorie, austriecii Michael Hayboeck şi Gregor Schlierenzauer, dar şi germanul Severin Freud, pot emite pretenţii la victorie.

Gregor Schlierenzauer

Cu toate acestea, pot apărea surprize în acest turneu, cînd s-a întîmplat anul trecut. Atunci, anonimul Thomas Diethart a reuşit să îi bată pe toţi favoriţii şi să cîştige Turneul celor 4 Trambuline în faţa lui Thomas Morgenstern, Simon Amman şi Peter Prevc.

44033_G08_W01

Program şi televizări

Competiţia începe pe 27 decembrie la ora 17:10 pe trambulina din Oberstdorf, unde vor avea loc calificările. Competiţia va fi transmisă în România de Eurosport.

Program complet:

Oberstdorf, punct de construcţie (K-point) 120 de metri, dimensiunea trambulinei (HS) 137 de metri

Recorduri de senzaţie

Cel mai celebru record din Turneul celor 4 Trambuline datează din 2002, în ediţia cu numărul 50, cînd germanul Sven Hannawald devine primul sportiv, şi singurul, care cîştigă turneul cu victorii în toate cele 4 etape ale competiţiei. Pînă acum, au avut loc 61 de ediţii.

Janne Ahonen a cîştigat cele mai multe ediţii ale Turneului. “Finlandezul Zburător” a cîştigat de 5 ori în 1998–99, 2002–03, 2004–05, 2005–06 şi 2007–08.

050109_SkiJumping_Willingen_Ahonen_winner

Există şi un record inedit în ceea ce priveşte turneul. Într-un singur an s-a întîmplat ca doi săritori să încheie la egalitate perfectă turneul pe primul loc. Performanţa e cu atît mai rară, cu cît punctajul final este cel compus din distanţele sărite în cele 4 etape, plus punctele pentru stil. S-a întîmplat în sezonul 2004-2005 cînd Janne Ahonen şi Jakub Janda au încheiat la egalitate perfectă.

882972_1_janda-ahonen-6-1-06_10636706.onlineBild

Competiţia din acest an va fi una spectaculoasă, fără nici un favorit cert. Totul se va decide pe trambuline.