VIDEO / Victorie de AUR pentru un român! A bătut la Inter în SURPRIZA ETAPEI!

UPDATE / Nica a vorbit imediat după meci la DigiSport şi a explicat cum trăieşte succesul cu Inter, dar a povestit şi cum a trăit meciul fostei sale echipe, Dinamo, cu Pandurii. "Astăzi a fost...
23.03.2014 | 18:32

UPDATE / Nica a vorbit imediat după meci la DigiSport şi a explicat cum trăieşte succesul cu Inter, dar a povestit şi cum a trăit meciul fostei sale echipe, Dinamo, cu Pandurii. “Astăzi a fost un meci destul de greu, o victorie puţin aşteptată de suporteri, dar noi credeam în şansa noastră şi am cîştigat. Cu greu, dar am cîştigat. Pentru mine a fost o acomodare destul de dificilă, e mai greu la 20 de ani să te adaptezi în Serie A. Mi-a fost greu să demonstrez că merit să joc, să intru în teren, să fiu pregătit mereu. Am muncit însă mai mult ca ceilalţi şi am reuşit. Sper să continui aşa. Aici trebuie să respecţi mai mult fotbalul, sistemul, trebuie  şă ştii ce ai de făcut şi mai ales să fii puternic fizic şi psihic. Meciul lui Dinamo nu l-am văzut, dar am urmărit live text, pe siteuri. Cînd am văzut că a dat gol Pandurii în ultimul minut m-am pus să dorm“, a spus fundaşul dreapta.

________________________________________________________________

Atalanta, cu românul Constantin Nica titular, a învins surprinzător pe terenul lui Inter cu scorul de 2-1. Golurile au fost marcate de Bonaventura care a reuşit o “dublă” pentru oaspeţi şi Mauro Icardi pentru Inter.

Atalanta a învins pe Giuseppe Meazza pe Inter şi a ajuns la 4 succese consecutive în Serie A. Constantin Nica a fost titular la Atalanta şi a făcut un meci sigur. Nica a fost avertizat în minutul 34 şi a fost schimbat în minutul 75 cu Raimondi. Atalanta  a deschis scorul după o jumătate de oră prin Bonaventura, Interul a reuşit să egaleze după un minut cu Icardi. Oaspeţii au dat lovitura în minutul 90 cînd lovitura de cap a lui Bonaventura nu a putut fi oprită de Handanovic şi Atalanta pleacă cu toate cele 3 puncte de pe terenul Interului.

Cu acest succes, Atalanta urcă pînă pe locul 7 în Serie A, la egalitate cu Verona. Interul ratează o şansă bună de a urca pînă pe locul 4 peste Fiorentina şi Parma. În următoarea etapă, Inter va juca cu Udinesse pe teren propriu, iar Atalanta va primi vizita lui Livorno.