VIDEO REVOLTĂTOR / Gol validat, prin plasa spartă, în Bundesliga!

in Video
19/10/2013, 13:51
VIDEO REVOLTĂTOR / Gol validat, prin plasa spartă, în Bundesliga! GALERIE FOTO
Se vede clar cum balonul expediat de Kiessling a trecut pe lîngă poartă

Greşeală uluitoare de arbitraj în uvertura etapei a 9-a din Bundesliga disputată în această seară între Hoffenheim şi Bayer Leverkusen! Oaspeţii s-au impus cu 2-1, dar cu siguranţă acest rezultat nu va fi omologat de Federaţia germană. Aceasta ca urmare a faptului că al doilea gol al oaspeţilor nu a fost gol, balonul expediat cu capul de către Kiessling trecînd pe lîngă bara porţii echipei din Hoffenheim, dar intrînd în poartă printr-un ochi de plasă rupt.

Jucătorii de rezervă de la Hoffenheim au protestat, arătîndu-i arbitrului partidei, un arbitru FIFA extrem de cunoscut, doctor Felix Brych, ceea ce s-a întîmplat, iar atacantul oaspeţilor a recunoscut că nu a trimis balonul în poartă, dar spre stupoarea generală “centralul” nici nu a vrut să audă şi a validat un gol inexistent. Cîteva minute mai tîrziu a dictat în compensaţie pentru gazde un penalty imaginar, duelul dintre atacant şi apărător începînd în afara careului, iar atacul fundaşului lui Bayer corect, la minge. Hoffe a ratat, dar în minutul 88, la scorul de 0-2 a reuşit totuşi să puncteze o dată. Cu siguranţă nu acesta va rămîne rezultatul final, iar Brych va avea de suportat consecinţe serioase pentru uriaşa sa eroare, dar, mai grav, pentru faptul că nu a ţinut cont de toate explicaţiile primite.

VEZI GOLUL:

Precedentul Bayern – FC Nurnberg

Episodul din această seară nu este o premieră pentru B undesliga. Un caz absolut identic s-a petrecut pe 23 aprilie 1994, pe Olympia Stadion din Munchen, între Bayern şi FC Nurnberg, eternul derby al Bavariei. La scorul de 0-0. în minutul 24, fundaşul Thomas Helmer trimite, incredibil, din apropierea porţii pe lîngă bară, dar mingea intră în poartă tot printr-un ochi de plasă rupt şi jucătorul, deşi  văzut ce s-a întîmplat, tace şi se bucură de gol. Bayern bate cu 2-1, cu Nurnberg avînd ca şi Hoffenheim şansa de 2-2 din penalty, ratat şi se anunţă din partea Federaţiei un eveniment istoric. Pe 3 mai 1994 este programată rejucarea meciului, premieră în istoria campionatului german. 0-0 la pauză şi 5-0 pentru Bayern, care cîştiga titlul patru zile mai tîrziu, în ultima rundă.