Viitorul, record negativ după 45 de minute din meciul cu Gent! Ruşine istorică pentru echipa lui Gică Hagi

25.07.2019 | 23:13
Viitorul record negativ dupa 45 de minute din meciul cu Gent Rusine istorica pentru echipa lui Gica Hagi

Viitorul a reuşit să bifeze un record negativ după primele 45 de minute din meciul cu Gent. Echipa lui Gică Hagi a primit cinci goluri în prima repriză, reuşind să marcheze o singură dată, în minutul 21, prin Sebastian Mladen. Formaţia care a terminat pe locul 3 în sezonul trecut din Liga 1 a trăit o adevărată umilinţă în prima manşă din turul 2 preliminar al Ligii Campionilor.

UPDATE, ora 23:22 / Viitorul a fost învinsă de Gent, scor 3-6, în prima manşă din turul 2 preliminar al Europa League. Steaua Bucureşti a fost ultima echipă care a primit şase goluri în cupele europene. În sezonul 1998-1999 al Ligii Campionilor, steliştii pierdeau cu acelaşi scor în faţa lui Panathinaikos şi ratau calificarea în grupele UEFA Champions League, după ce meciul din tur s-a terminat la egalitate, 2-2.

Viitorul, record negativ după 45 de minute din meciul cu Gent din Europa League

La capătul primelor 45 de minute din meciul Gent – Viitorul, formaţia lui Gică Hagi primise cinci goluri. Din sezonul 1956-1957, când România a participat prima oară în Cupa Campionilor Europeni, şi până în prezent nu s-a mai întâmplat ca o echipa din ţara noastră să primească cinci goluri în prima repriză în cupele europene.

În sezonul 1990-1991, Politehnica Timişoara era învinsă de Sporting Lisabona, scor 0-7, iar lusitanii reuşeau să marcheze cinci goluri în cea de-a doua repriză a meciului jucat în Cupa UEFA. Recordul negativ de goluri primite într-o repriză este deţinut de UTA Arad. Pe 1 octombrie 1969, în returul din primul tur al Cupei Campionilor Europeni, arădenii erau învinşi de Legia Varşovia, scor 0-8, toate reuşitele polonezilor venind în a doua repriză.

Viitorul record negativ după 45 de minute din meciul cu Gent (sursă foto: sportpictures.eu)

Viitorul, înfrângeri dure în cupele europene. Gent i-a mai dat cinci goluri în 2016

Viitorul este la a patra participare în cupele europene, iar formaţia antrenată de Gică Hagi a suferit câteva înfrângeri dureroase. La debutul în Europa League, în sezonul 2016-2017, Gent câştiga cu 5-0 manşa tur, jucată pe teren propriu. În retur, cele două formaţii au terminat la egalitate, scor 0-0.

În sezonul 2017-2018, Viitorul a primit şapte goluri de la RB Salzburg, austriecii câştigând ambele manşe, cu 3-1 şi 4-0. În cele zece meciuri europene jucate până în prezent, formaţia lui Gică Hagi a primit 21 de goluri şi a reuşit să înscrie de şapte ori.

Ce alte echipe româneşti au mai primit peste cinci goluri în 45 de minute

• ŢSKA Sofia – Dinamo 8-1 (sezonul 1956-1957, Cupa Campionilor Europeni) – cinci goluri primite în a doua repriză
  • Hamburg – Steagul Roşu Braşov 8-0 (sezonul 1974-1975, Cupa UEFA) – şase goluri primite în a doua repriză