Vinicius, în lacrimi! Dezastru pentru Real Madrid: două schimbări în primele 30 de minute cu Ajax din cauza accidentărilor

05.03.2019 | 22:49
Vinicius, in lacrimi

Real Madrid a avut parte de o repriză de coșmar împotriva lui Ajax, meci contând pentru manșa retur din optimile de finală ale Ligii Campionilor. Pe lângă cele două goluri primite repede, Santiago Solari a primit alte două vești proaste.

Vinicius, în lacrimi! Dezastru pentru Real Madrid

În minutul 29, Lucas Vasquez s-a accidentat și a fost înlocuit de Gareth Bale, în timp ce șase minute mai târziu a venit rândul brazilianului Vinicius să se auto-accidenteze după un șut trimis spre poarta „lăncierilor”. Puștiul de 18 ani a fost vizibil afectat de acest moment, izucnind în plâns. Solari l-a înlocuit cu Marco Asensio.

Real Madrid a completat astfel o săptămână de coșmar, începută miercurea trecută. Atunci, madrilenii au pierdut cu 0-3 în semifinalele Cupei Regelui cu Barcelona. Sâmbătă, cele două rivale s-au întâlnit din nou pe Santiago Bernabeu, în campionat, iar tot Barcelona a avut câștig de cauză, scor 0-1.

Real Madrid a ajuns astfel la cinci reprize consecutive fără gol marcat. Imediat după fluierul care i-a trimis la cabine pe cei 22 de jucători, fanii prezenți pe Santiago Bernabeu au început să își huiduie favoriții, nemulțumiți de situația groaznică în care aceștia au ajuns.

Real Madrid are parte de un sezon modest, în campionat fiind la 12 puncte în urma Barcelonei, iar în Cupa Spaniei fiind scoasă de aceeași Barcelona. Practic, singurul obiectiv viabil pentru madrileni în acest sezon a rămas Liga Campionilor, competiție pe care o domină, cu trei trofee consecutive cucerite.